Sermaye Piyasası Kurulu, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi çerçevesinde belirli bir hisse senedine 9 Temmuz 2024 seans sonuna kadar 'Emir paketi tedbiri' uygulanmasına karar verdi. Bu sistem, piyasalardaki aşırı dalgalanmaları kontrol altına almak amacıyla kullanılmaktadır. Bu kapsamda, belirli bir hisse senedinde yaşanan aşırı hareketlilik durumunda, emir paketi tedbiri devreye girecek ve ilgili hisse üzerinde belirli düzenlemeler yapılacaktır. Bu önlem, piyasalarda istikrarın sağlanması ve yatırımcıların güveninin korunması amacıyla alınmıştır.

Tedbir gelen hisse:

DAGHL

Konu ile ilgili yapılan KAP açıklaması şöyle;

''Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir."

Günün Önemli Borsa Ve Şirket Haberleri 14 Haziran 2024 Günün Önemli Borsa Ve Şirket Haberleri 14 Haziran 2024

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DAGHL.E payları 10/06/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 09/07/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. '' denildi.

Editör: Ece Çavuşlu