Borsa İstanbul’da payları işlem gören Ditaş Doğan (DITAS), Yeşil Yatırım Holding (YESIL) ve Mazhar Zorlu Holding (MZHLD) hisselerine tedbir kararı geldi.

SPK kararı uyarınca devreye alınan VBTS kapsamında, DITAS ve YESIL paylarında, 27 Ekim 2022 tarihli işlemlerden, 25 Kasım 2022 tarihli işlemlere kadar açığa satış ve kredili işlemler konu edilemeyecek.

3 hisse 1 yatırımcıya tedbir

Ditaş Doğan Yedek Parça İmalat ve Teknik A.Ş. (DITAS) payları, bugün (26 Ekim 2022) %10 yaparak 38,50 TL ile, Yeşil Yatırım Holding (YESIL) payları, %3,48 değer kazanarak günü 2,38 TL ile ve MZHLD payları ise günü -%3,39 değer kaybederek 153,90 TL ile tamamladı.

MZHLD Paylarına Brüt Takas

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MZHLD.E paylarında 27/10/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/11/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Bu Hisselere 1 Ay Tedbir Geldi! Bu Hisselere 1 Ay Tedbir Geldi!

VKING Paylarında, Yatırımcı Bazında Tedbir Kararı

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. maddesi çerçevesinde, Viking Kağıt ve Selüloz A.Ş. (VKING) payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle “Ümmet Baki Özdemir” hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 27/10/2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" tedbirleri uygulanacak.