Kısıtlamaların geldiği hisseler BİST tarafından Karel Elektronik (KAREL), Şeker GYO (SEGYO), Bosch Fren Sistemleri (BFREN), Oncosem Onkolojik Sistemler (ONCSM), SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri (SDTTR) ve CEO Event Medya (CEOEM) olarak belirtildi.

ONCSM, SDTTR ve CEOEM hisseleri, günü tavan fiyatla tamamladı.

3ü tavan 6 hisseye kısıtlama

Getirilen kısıtlamaların detayları ise şöyle oldu;

KAREL ve SEGYO Paylarında Açığa Satış ve Kredili İşlem Kısıtlaması

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KAREL.E ve SEGYO.E payları 19/01/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/02/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

90 Milyon Lira Bedelsiz Pay Dağıtacak 90 Milyon Lira Bedelsiz Pay Dağıtacak

BFREN, ONCSM ve SDTTR Paylarında Brüt Takas

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BFREN.E, ONCSM.E ve SDTTR.E paylarında 19/01/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/02/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

CEOEM Paylarında Emir Paketi Tedbiri Uygulanacak

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında CEOEM.E payları 19/01/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/02/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.