Borsa İstanbul’da 27 Ekim Perşembe günü, KAP üzerinden yapılan açıklamaya göre 5 hisseye VBTS kapsamında tedbir kararı getirildiği açıklandı.

28 Ekim Cuma gününden itibaren uygulanmaya başlayacak tedbir kararından, #DOGUB, #EGEPO, #EUREN, #ICBCT ve #KERVN payları etkilenecek.

Dev şirketin Sermaye Artırımına Onay Geldi Dev şirketin Sermaye Artırımına Onay Geldi

borsa istanbul vbts kararları

4 Hisseye, Açığa Satış ve Kredili İşlem Tedbiri

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DOGUB.E, EGEPO.E, EUREN.E ve ICBCT.E  payları 28/10/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/11/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

KERVN Paylarında, Emir Paketi Tedbiri Uygulanacak

Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KERVN.E payları 28/10/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/11/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.