VBTS kapsamında kısıtlama getirilen hisselerden 3’ünde açığa satış ve kredili işlem kısıtlaması, 2 hissede brüt takas ve 2 hissede ise emir paket tedbiri devreye alınacak.

7 hisseye 1 ay süreyle kısıtlama

IDGYO ve ULAS Paylarında Emir Paket Tedbiri

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında IDGYO.E ve ULAS.E payları 20/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 19/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

ATEKS ve EUREN Paylarında Brüt Takas Kısıtlaması

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ATEKS.E ve EUREN.E paylarında 20/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 19/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Hissedarlarına Yüzde 600 Oranında Bedelsiz Pay Verecek Hissedarlarına Yüzde 600 Oranında Bedelsiz Pay Verecek

HALKB, SKTAS ve TDGYO Paylarında Açığa Satış ve Kredili İşlem Kısıtlaması

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında HALKB.E, SKTAS.E ve TDGYO.E payları 20/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 19/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Öte yandan, Borsa İstanbul’un yaptığı açıklamaya göre, Viking Kağıt ve Selüloz hisselerinde ise (VKING), Mehmet Almaç isimli yatırımcıya, 1 ay süreyle “Açığa satış ve kredili işlem yasağı”, “Brüt Takas” ve “İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması” tedbirlerinin uygulanacağı belirtildi.