Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirgede pay geri alımına ilişkin açıklamalarda bulunuldu.

Şirket mevcut pay geri alım programı kapsamında 24 Mart 2023 tarihinde 2,60-2,63 aralığından 2.903.259 tane payın geri alındığını açıkladı.

albaraka-geri-alim

Şirketler Neden Geri Alım Yaparlar ?

Şirketlerin hisse geri alımlarının en büyük sebepleri kendi hisselerini kuvvetlendirmektir. Şirketlerin pay değerlerini artırmak için piyasada işlem gören veya görecek hisselerini toplamasıdır. Şirketler, hisselerindeki değer düşüşlerine ve büyüme rakamlarına bağlı olarak piyasada işlem gören paylarını geri alma hakkı bulunmaktadır.

Kısacası şirketler geri pay alımları yaparak hisse değerlerini arttırmaktadırlar.

Albaraka Türk  Katılım Bankası A.Ş. Faaliyeti Nedir ?

Albaraka Türk Katılım Bankası,  ''faizsiz bankacılık'' sloganı ile 1984'te kurulmuştur. Ortadoğu'nun güçlü sermaye grubu olan Albaraka Grubu B.S.C., İslam Kalkınma Bankası (IDB) ile Türk ekonomisine yarım yüzyıldan fazla hizmet veren yerli bir sanayi grubunun öncülüğünde kurulan bir katılım bankası olarak kendilerini tanıtan şirket,Türkiye'deki faaliyetlerini 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'na uygun olarak sürdürmektedirler.

30.06.2021 tarihi itibariyle ortaklık yapımızda; yabancı ortakların payı %60,87, yerli ortakların payı %0,72, halka açık olan pay ise %38,41'dır.

SPK O Başvurulara Onay Verdi SPK O Başvurulara Onay Verdi