Arçelik, Mart ayında açıkladığı genel kurul kararında, 2022 yılı hesap dönemine ilişkin 4,3 milyar TL ana ortaklığa ait net dönem karı bulunduğunu beyan etmişti.

(VUK a göre ise cari yıl net dönem karı 1,5 milyar TL olarak hesaplandığı görülmektedir.)

Brüt 1,8 milyar TL Bedelsiz Kar Payı Dağıtılacak

Pay sahiplerine nakden ödenmek üzere brüt 1,8 milyar TL kar payı dağıtılması kararı aldı ve kar payı dağıtımının tek seferde 25 Eylül de yapılması kararı oy çokluğu ile kabul edildi.

Kar Payı Tek Seferde Alınacak

Buna göre şirket kar payı dağıtımını alışılageldiği üzere 2 taksitte değil tek seferde ve 25 Eylül 2023 tarihinde yapmayı planlıyor. 

Temettü Tutarları Ne Zaman Hesaplarda Görülecek

Haftanın İlk Gününde Borsa ve Şirketlerden Öne Çıkan Gelişmeler Haftanın İlk Gününde Borsa ve Şirketlerden Öne Çıkan Gelişmeler

Arçelik hisse sahipleri temettü işlemlerinin yapılacağı tarihe göre 2 iş günü içerisinde haklarını almaktadırlar. 2023 yılı içinde bu şekilde olması bekleniyor.

Düzenli Olarak Temettü Veren Şirket

Arçelik firması,2021 yılından beri hissedarlarına düzenli olara temettü dağıtıyor. Bu yüzden temettü hissesi takip edenlerin de ilgisini çekmeye devam ediyor. 2022 yılında 1,5 milyar TL dolayında kar payı dağıtmıştı. Hissedarlar 100 TL lik hisseleri için 199 TL temettü almışlardı. 1.799.999.995 TL tuatarında kar payı dağıtımına başlayacak olan şirket, hisse başına brüt 2.66 TL, hisse başına net 2.4 TL temettü ödemesi bekleniyor.

Tabloda Arçelik firmasının en 2009 yılında bedelli ve bedelsiz sermaye artırımına gittiği, temettü dağıtmadığı görülüyor.

Şirketin son 5 yıllık brüt temettü verimi ortalama olarak %2,4 olarak hesaplanmaktadır.

arcelik-1

arcelik-2

Arçelik Faaliyeti Nedir ?

Şirketin Kuruluşu : 21 Ocak 1955

Kurucusu              : Merhum Vehbi Koç

Genel merkezi      : Beyoğlu/ İstanbul

Borsa da                : Yıldız Pazar’da v nitelikli yatırımcılar arasındadır.

Halka açıklık oranı : % 14,64

Arçelik Anonim Şirketi (Arçelik) ve bağlı ortaklıkları ile iştirakleri, dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği alanlarında üretim, pazarlama, satış ve satış sonrası müşteri hizmetleri, ihracat ve ithalat ile ilgili tüm ticari ve endüstriyel faaliyetleri yürütmektedir. Küresel çapta sayılan bir marka olarak  Arçelik A.Ş.  45.000 çalışanı ile ,

12 markası ile  (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, ElektraBregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy, Altus, Dawlance, Voltas Beko),  9 ülkedeki  30 üretim tesisi ile ve 53 ülkedeki iştiraki ile faaliyetlerini yürütmektedir.

Güncel bir başka Haber hatırlatma 

Arçelik ,03.04.2013 tarihinde yurtdışında ihraç edilen 10 yıl vadeli, 500.000.000 USD tutarındaki borçlanma aracının itfa işlemi de gerçekleştirilmiştir.

arceli-3

Editör: Ece Çavuşlu