Başkentgaz Halka Arz Büyüklüğü 1.7 Milyar TL

Geçtiğimiz günlerde halka arz başvurusu onaylanan Başkentgaz, halka arz talep toplama işlemleri tamamlandı. Talep toplama 3-4 Haziran tarihinde gerçekleşti. Yapılan açıklamaya göre son dönemlerin en çok ilgi gösterilen halka arzlarından biri oldu. Bu halka arzda kaç lot dağıtıldı?

Başkentgaz Halka Arz

Başkentgaz halka arz talep toplama işlemleri 3-4 Haziran tarihleri arasında tamamlandı. Şirketin halka arz büyüklüğü 1,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Halka arza katılan bireysel yatırımcı sayısı ise 50.696 kişi oldu. Halka arz sırasında şirketin 175 milyon TL nominal değerli payları halka arz edildi. 1 adet hissenin halka arz fiyatı ise 9,72 TL oldu. Şirketin halka arz detayları Kamu Aydınlatma Platformu olan KAP tarafından yayınlandı. Bu sonuçlara göre 175 milyon TL nominal değerli hisselerin satışı sonrasında şirketin halka arz büyüklüğü 17 milyon TL olarak gerçekleşti.

Başkentgaz Halka Arz Dağıtım Oranları

Başkentgaz halka arzına katılan bireysel katılımcı sayısı 50.696 oldu. Yurt dışı kurumsal katılımcı sayısı 2 oldu. Yurt içi kurumsal halka arz katılımcı sayısı 59 olarak gerçekleşti. Torun Grubu ve ihracatçılarından oluşan yatırımcıların sayısı ise 131 olarak açıklandı. Buna göre;

  • Başkentgaz halka arzına katılan bireysel yatırımcı oranı %27,82,
  • Şirketin halka arzına katılan yurt dışı kurumsal yatırımcı oranı %1,14
  • Şirketin halka arzına katılan yurt içi kurumsal yatırımcı oranı %13,40,
  • Şirketin halka arzına katılan yurt dışı bireysel yatırımcı oranı ise %58,64 olarak gerçekleşti.

Son bir yıla göre Başkentgaz halka arzı katılımı değerlendirmesi;

Son bir yılda halka arz için başvuru yapan bireysel yatırımcı sayısı 1 milyon artmıştır. Bu yıl, halka arzın yoğun olduğu ve bazı halka arzlarda rekorların kırıldığı dönemler yaşanmıştır. 2020 Ekim ayından bu yana geçen 8 aylık dönemde toplam 20 şirketin halka arzı yapılmıştır. Bu şirketlere toplamda 9,5 milyar TL kaynak verilmiştir. Esenboğa ve Kervan Gıda halka arzında rekor kırılmış ve ortalama 250 binlik katılım gerçekleşmiştir.

2021 Nisan ayında yapılan Matriks halka arzında 689 bin, Turex halka arzında 772 bin, Qua Granit halka arzında 845 bin yer bireysel yatırımcının talep gösterdiği görülmektedir. Bu şirketlerin halka arzından sonra gösterilen talep azalmaya başlamıştır. Çan2 halka arzı için 487 bin kişi, Kalekim halka arzı için de 301 bin kişi katılım göstermiştir. Bu rakamlar yüksek olsa da bir önceki halka arz serisine bakıldığında, yatırımcı sayısı aşağıda kalmaktadır.

Mayıs ayı sonunda Boğaziçi Beton için yapılan halka arzda 42 bin, ATP halka arzında 37,168 kişinin talep gösterdiği görülmektedir. ÜNLÜ & CO halka arzında ise 20,717 katılımcı talep göstermiştir. Özetle, mayıs ayında yapılan halka arzlarda bireysel katılımcı sayısı oldukça gerilemiştir. Son yapılan Başkentgaz halka arzında ise bu gerilemeden sonra ciddi bir çıkış yaşanmıştır.