Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), aldığı karar ile birlikte, belirlenen şartları karşılayamayan şirketler, TL cinsinden ticari kredi kullanabilmek adına dövizlerini bozdurmaları gerekebilecek. Öte yandan, şirketlerin döviz pozisyon fazlalarını Kur Korumalı Mevduat’a (KKM) dönmeleri ya da Eurobond gibi varlıklarda değerlendirmeleri halinde kredi kullanım imkanı olup olmayacağı, düzenlemenin netleşmesiyle birlikte kesinleşecek.

bddk kararı

Açıklanan BDDK kararı sonrasında yatırımcı, ağırlıklı olarak ihracatçı, ithalatçı ve kasasında yabancı parası yüksek olan şirketleri araştırmaya başladı.

Halka açık olan ve payları Borsa İstanbul’da işlem gören, yabancı para pozisyonu artıda olan ihracatı yüksek olan şirketlerden dikkat çekenler;

Holdingler arasında Tekfen Holding, Alarko Holding ve Verusa Holding,

Borsa İstanbul'dan Tam 8 Hisseye Kısıtlama Kararı Borsa İstanbul'dan Tam 8 Hisseye Kısıtlama Kararı

Bilişim sektöründe Logo Yazılım, Hitit Bilgisayar olurken,

Otomotiv sektöründe ise Türk Traktör, Jantsa Jant Sanayi ve Brisa 2022’nin ilk çeyreğinde ihracat oranı yüksek şirketler arasında bulunuyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) yaptığı araştırmaya göre, 2021’de ihracat oranı en yüksek ilk 10 şirket listesi şöyle;

Ford Otomotiv

Toyota Otomativ

Türkiye Petrol Rafinerileri

Kibar Dış Ticaret

Vestel Ticaret

Arçelik

Oyak – Renault Otomobil Fabrikaları

Socar Türkiye Petrol

HABAŞ Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi

TGS Dış Ticaret