ERSU, Mayıs ayında mevcut sermayesini 36 milyon liradan, %200 oranında bedelli sermaye artırımı ile, 108 milyon liraya ulaştırmak istediği bedelli sermaye artırımı başvurusunu geri çekti.

Dev Holdinge Bağlı 11 İştirak Şirketi Büyük Kazandırdı! İşte Sağladığı Kazanç Oranları Dev Holdinge Bağlı 11 İştirak Şirketi Büyük Kazandırdı! İşte Sağladığı Kazanç Oranları

ersu bedelli tablo

Türkiye de oluşan hiper enflasyon, dövizde TL ye karşı oluşan devalüasyon ve KDV iadelerinde görülen olağanüstü gecikmeler gibi nedenlerden dolayı ticaret hayatının dinamizmini ve rantabilitesini yakalayamama riskleri sebebiyle başvurunun geri çekilmesi kararını, seans bitiminde KAP üzerinden duyuran şirket, şu ifadelere yer verdi;

Şirketimiz tarafından 20.05.2022 tarihli açıklamamızda duyurmuş olduğumuz Yönetim Kurulu'nun bedelli sermaye arttırımı kararına istinaden, Şirket Esas Sözleşmesi'nin 6. maddesinin vermiş olduğu yetkiye dayanarak, Şirketimizin 180.000.000 TL Sermaye Artırımı İşlemlerine İlişkin Bildirim kayıtlı sermaye tavanı içinde 36.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle, %200 oranında 72.000.000 TL artırılarak 108.000.000 TL'ye çıkartılması kapsamında, İzahnamenin onaylanması talebi ile 08.06.2022 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmuştur.

 Ancak bu süreçte Türkiye de oluşan hiper enflasyon, dövizde TL ye karşı oluşan devalüasyon ve KDV iadelerinde görülen olağanüstü gecikmeler, şirketin işletme sermayesini eritmiş ve rekabeto olanaklarını kısıtlamıştır Bu gecikmeden ötürü; sermaye artışından beklenen; ;- Hammadde alımlarında meyve sezonunun kaçırılması ,- Sipariş edilecek son teknoloji makine ve ekipmanlarının opsiyonlarının dolması gibi ana unsurlar olmak üzere ticaret hayatının dinamizmini ve rantabilitesini yakalayamama riskler doğmuştur. 

Bu nedenlerle 08.12.2022 tarihinde şirket Yönetim Kurulu tarafından yapılan toplantı sonucunda, bedelli sermaye artışı başvurusunun geri çekilmesine karar verilmiş olup, Sermaye Piyasası Kurulu'na bedelli sermaye artırımı başvurusunu geri çekme talebimiz iletilmiştir.