11 Haziran 2024 Günün Öne Çıkan Borsa Ve Şirket Haberleri 11 Haziran 2024 Günün Öne Çıkan Borsa Ve Şirket Haberleri

Hedef Holding A.Ş. (HEDEF) geçtiğimiz günlerde bedelsiz sermaye artırımı kararını açıklamıştı. SPK'dan sermaye tavan artırımı için onay geldi. Şirketler tarafından alınan bedelsiz veya bedelli sermaye artırımları sonrasında şirketin kayıtlı sermaye tavanının yükseltilmesi gerekiyor. Şirketlerin aldığı kararlar SPK tarafından onaylanarak yürürlüğe girebiliyor. Hedef Holding tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan başvuru sonrasında sermaye tavanının artırılmasına ilişkin onay SPK'dan geldi.

SERMAYE TAVANI 10 KAT ARTIYOR

Hedef Holding (HEDEF) tarafından alınan yeni kararla birlikte şirket yüzde 400 oranında bedelsiz sermaye artırımı kararı almıştı. Borsadaki şirketler tarafından bedelli yada bedelsiz sermaye artırım kararı alan şirketlerin sermaye artırımlarını, kayıtlı sermaye tavanı rakamı içinde yapmak zorundadır. Bu nedenle sermaye artırımı yapılmadan önce veya sonrasında sermaye tavanının düzenlenmesi gerekmektedir. 

Hedef Holding 375.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin enflasyon düzeltmesi olumlu farklarından ve geçmiş yıllar karlarından karşılanmak üzere yüzde 400 oranında bedelsiz olarak 1.500.000.000 TL artırılarak 1.875.000.000 TL’ye çıkarılmasına yönelik SPK’ya başvuruda bulunduğunu açıklamıştı. Alınan karar sonrasında şirketin kayıtlı sermaye tavanının da artırılması gerekmekteydi. SPK tarafından dün itibariyle şirketin kayıtlı sermaye tavanının 1 milyar TL'den 10 milyar TL'ye çıkartılması kabul edildi. Bu durumun ilerleyen günlerde bedelsiz sermaye artırımının da onaylanabileceğini göstermekte.

Hedef Holding Spk Onayı

HEDEF HİSSE NE DURUMDA?

Geçtiğimiz günlerde bedelsiz kararının açıklanmasıyla tavan gören HEDEF hisseleri 17 Mayıs kapanışa göre 27,26 TL seviyesinden işlem görüyor. Şirketin hisseleri dün günlük bazda 3,34 oranında artış gösterdi. HEDEF hisseleri uzun vadeli yatırımcısına ise yüzde 59 oranında kazanç sağladı. Bu oranın enflasyon oranından düşük olması yatırımcısını mutlu etmedi.

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Editör: Umut Köse