Borsa İstanbul, haftanın son işlem gününde Garanti Yatırım Ortaklığı paylarının (GRNYO) bugünden itibaren, 25 Ekim tarihine kadar tedbir kararı getirildiğini açıkladı.

Haftayı Tavan Fiyatta 14 Milyon Lot Alıcıyla Tamamladı Haftayı Tavan Fiyatta 14 Milyon Lot Alıcıyla Tamamladı

VBTS kapsamında GRNYO paylarına getirilen tedbir kararına göre, 25 Ekim tarihli işlemlere kadar emir paketi tedbiri uygulanacak.

Emir Paketi Tedbiri Nedir

Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. 

emir paketi tedbiri

Borsa İstanbul tarafından yapılan KAP açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında GRNYO.E payları 26/09/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/10/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. 

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.