Sanayi Şirketinden E-İhracat Yatırımı Kararı Sanayi Şirketinden E-İhracat Yatırımı Kararı

Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (PEKGY)'den KAP'ta yayınlanan bildirimde yapılan açıklamalarda; Peker Skyline Ltd. ile gayrimenkul alım sözleşmesi imzalandığı, Nordstern Düsseldorf GmbH unvanlı şirketin sermayesini temsil eden payların satın aldığını, Şirketin Çamlıca arsasının bazı parsellerinin tevhidi işlemleri yapıldığı haberleri geldi. Ayrıca Oxo Investment’ın Neuss şehrinde yer alan arsanın satın alınması işleminden de vazgeçildiği açıklandı.

KAP'taki Bildirimin Detayları

Şirket tarafından İngiltere'de Former County Library, Springfield, Maidstone, Kent, ME14 2LH adresinde bulunan 5.787 m2 arsanın imar şartı ile 4.3 Milyon GBP'a satın alınması ile ilgili olarak ilişkili taraflarından Peker Skyline Ltd. ile gayrimenkul alım sözleşmesi imzalamıştır. Söz konusu arsa ile ilgili İngiltere'de kurulu Kingstons (Guildford) Limited değerleme şirketi tarafından hazırlanan raporda arsanın mevcut durum değeri 3,9 Milyon GBP, imarın onaylanmasından sonraki değeri ise 4,75 Milyon GBP olarak belirlenmiştir. Bu arsanın yatırımı, Şirketin 2021 yılı içinde gerçekleştirdiği bedelli sermaye artırımına ilişkin hazırlanan "Sermaye Artırımından Sağlanacak Fonların Kullanım Yeri Raporu"nda belirtilen yatırımlardan biri olmayıp, söz konusu satın alma bedeli sermaye artışından sağlanan fondan karşılanmayacaktır.

Şirket'in pay alımı ile ilgili açıklamasının detaylarında; Almanya'da kurulu ve 25.000 Euro sermayeli Nordstern Düsseldorf GmbH unvanlı şirketin sermayesini temsil eden payların %89'unu ilişkili taraflarından Peker GMBH şirketinden satın alındığı ve Söz konusu payların değeri Almanya'da kurulu Kieffer Stübben Partner mbB firması tarafından hazırlanan 21.10.2021 tarihli değerleme raporunda 5 milyon 899 bin 753,66 Euro olarak takdir edilmiş olup, satın alma bedeli de 5 milyon 850 bin Euro olarak belirlendiği anlatılmaktadır.

Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na ait  Çamlıca da bulunan arsanın 167 pafta, 1127 ada, 1,2,3 adet parsellerin tevhid işlemleri kapsamında parsellere komşu 652,69 m2 alanın yoldan ihdas edilerek söz konusu parsellere tevhidi ile ilgili olarak toplam 11.748.240 TL'ye Peker Gatrmenkule satılmasına yönelik olarak Üsküdar Belediyesi Encümen kararı alınmıştır. Çamlıca Arsası'na ilişkin parsel tevhidi ve ilave arsa alımına ilişkin işlemler 21.12.2021 tarihinde tamamlanmıştır.