BİST100 endeksi bu haftaya rekorla başlangıç yaptı. Endeks hem gün içi hem de gün içi en yüksek hem de kapanış rekorları bir kez daha kırılmış oldu.

Son 2 haftada olduğu gibi bankacılık sektörü yükselişte önemli rolü oynayan sektör grubu olarak ön plana çıktı. BDDK tarafından yayımlanan bankacılık sektörü verilerinin pozitif açıklanması ve birinci çeyrek bilançolarında bankacılık sektörü bilançolarındaki güçlü beklenti bankacılık sektörünü ön plana çıkarmaya devam etti.

Günün Öne Çıkan Hisseleri ve Teknik Analiz 16 Mayıs Günün Öne Çıkan Hisseleri ve Teknik Analiz 16 Mayıs

%19,00'lu seviyelerden %14,00'e kadar indirilen politika faizi sonrasında bankaların fonlama maliyetlerindeki azalış, yüksek enflasyon kaynaklı olarak bankaların TÜFE'ye endeksli borçlanma araçlarındaki gelir, aşağı yönlü seyri devam eden karşılık giderleri ile birlikte biz de 2022 yılı 1. çeyreğinde bankacılık sektörü finansallarını güçlü bekliyoruz.

bist100 alıcılı bekleniyor

Piyasalarda bir numaralı gündem maddesi Rusya – Ukrayna krizi olmaya devam ederken, Rusya kanadı Ukrayna’nın görüşmelerde tutarlı davranmadığını ifade ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise Rusya'nın söz konusu eşi benzeri görülmemiş baskıya dayandığını savunarak, "Durum istikrara kavuşuyor. Rublenin döviz karşısındaki değeri Şubat’ın ilk yarısındaki seviyeye döndü. Bankalarda nakit döviz tekrar mevcut hale geliyor ve vatandaşların mevduatları hacmen büyüyor.” dedi.

Brent petrol 110 dolar seviyesinin üstünde. Petrol fiyatları Rusya'nın daha fazla ülkenin enerji ticaretine ambargo koyması durumunda fiyatların rekor seviyelere yükselebileceği yönündeki açıklamaların ardından 110 dolarlı seviyelerin üstünde.

Kaynak: İNFO YATIRIM