BMS Çelik Halka Arzında Kaç Lot Dağıtıldı?

BMS Çelik Hasır şirketinin halka arz talep toplaması, geçtiğimiz günlerde sonlandı. Halka arza başvuran kişilerin hesabına kaç lot geçti?

BMS Çelik Halka Arz

BMS Çelik firmasının halka arzı hem ortak satışı hem de sermaye artırımı ile gerçekleşti. Şirketin artırılmış sermayesinin karşılığı olan 12.200.000 TL’lik ve ortak satışı olan 3.300.000 TL’lik hisseler, satışa çıkarıldı. Toplamda halka arz edilen pay adedi 15.500.000 oldu. Şirketin borsa işlem kodu ise #BMSCH oldu.

Şirketin halka arz yönteminin daha önce bireysel yatırımcılara eşit dağıtım yöntemiyle olacağı açıklanmıştı. Halka arzda fiyat ise 4,87 olarak belirtilmişti. Şirketin talep toplama tarihlerinde gelen talep, beklenin 2 katı oldu. Halka arz büyüklüğü ise 75.485.000 TL olarak gerçekleşti.

Şirketin halka arzına katılan bireysel yatırımcı sayısı 27.002 olurken yurt içi kurumsal yatırımcı sayısı 19 oldu. Yurt dışı bireysel yatımcı sayısı 37 ve yurt dışı kurumsal yatırımcı sayısı ise 1 olarak gerçekleşti. Bu dağılıma bakıldığında şirketin hisselerinin dağıtım oranı;

  • Yurt içi bireysel yatırımcıya %98,55
  • Yurt içi kurumsal yatırımcıya %1,23
  • Yurt dışı bireysel yatırımcıya %0,15
  • Yurt dışı kurumsal yatırımcıya %0,07 olarak gerçekleşti.

BMS Hasır Çelik firmasının halka arzında, satılan hisselerin %5’inden fazlasını satın alan yatırımcının bulunmadığı da açıklandı.

BMS Hasır Çelik halka arz gelirlerini nerelerde kullanacak?

Şirket tarafından daha önce yapılan halka arz açıklamasında, halka arzdan elde edilecek olan gelirlerin nerelerde kullanılacağı belirtilmiştir. Buna göre gelirlerin;

  • %25-35 arası olan kısmı İzmir’de bulunan ALOSBİ üretim tesisisin kapalı alan inşaatı ve çelik hasır üretim kısmının finanse edilmesi amacıyla kullanılacak.
  • %65-75 arası olan kısmı ise şirketin kredi borçlarının ödenmesi ve yatırım harcamaları için kullanılacak.

BMS Hasır Çelik Kimdir?

BMS Çelik Hasır, 1971 yılında Manisa Organize Sanayi bölgesinde kurulmuştur ve Türkiye’nin en köklü çelik hasır fabrikalarından biridir. Aynı zamanda çelik hasır üretiminde Türkiye’nin ilk ve en yüksek kapasiteli firması unvanını taşımaktadır. 2002 yılına kadar farklı firmaların adı altında yönetilmiş olan bu şirket, 2004 yılında BMS Grup tarafından satın alınmıştır. Günümüzde Türkiye’nin en modern ve en yüksek kapasiteye sahip olan çelik hasır fabrikası BMS Çelik Hasır, 2004 yılından itibaren yeni ve modern makine ilaveleri ile üretimlerine devam etmiştir.