Borsa İstanbul’da deprem felaketinin ardından işlemler devam ederken, 8 Şubat’ta yapılan işlemler iptal edilerek 5 gün kapatılması kararı verilmişti.

Son olarak 8 Şubat Çarşamba günü gerçekleşen işlemlerin de iptal edilmesi kararı alınırken, 13 dakikada yapılan işlemlerin piyasa değeri 360 milyar TL kayıp olarak gerçekleşmiş olacaktı.

Yüzde 400 Bedelsiz Sermaye Artırımı Kararı Açıkladı Yüzde 400 Bedelsiz Sermaye Artırımı Kararı Açıkladı

borsada işlemler ne zaman başlayacak

Borsa İstanbul, bu süreçte yaşanan deprem felaketinin ardından ilk 3 günde toplamda %16,2 değer kaybetti. 8 Şubat’ta sabah seans başlangıcında %7’yi aşan düşüşün ardından iki defa devre kesicinin devreye girmesinin ardından ise, Borsa İstanbul yönetimi, işlemlerin durdurulmasına ve 5 iş günü boyunca kapalı kalacağını duyurdu.

İşlemlerin durduğu Borsa İstanbul’da, 14 Şubat Salı akşamına kadar işlem gerçekleştiremeyecek olup, 15 Şubat Çarşamba günü BİST tekrar işlemlere açılacak.

99 Depreminde Hemen Kapatılmıştı

Öte yandan, daha önce yaşanan 19 Ağustos 1999 depreminde, o günkü ismiyle İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB), depremin hemen ardınndan işlemleri kapatarak 7 iş günü borsada işlem yapılmamıştı.