Giderek artan enflasyon Borsa İstanbul'daki yükselişi arttırırken, art arda gelen halka arzlar da yatırımcının dikkatini çekiyor. Bu yıl 31 tane şirket halka arz oldu ve yaklaşık olarak büyüklüğü yaklaşık 50 milyar TL'ye ulaşarak rekor kırıldı. Yeni halka arzlarında sırada bekledikleri ve sayısal olarak aşağı yukarı 50 adet oldukları bilinmektedir.

Borsa İstanbul, İngiltere'nin Londra, Almanya'nın Frankfurt ve İtalya'nın Milano gibi çok daha büyük borsalarını geride bırakarak halka arz yarışında öne geçti. Halka arzlardaki artış Türkiye'yi 9. sıraya taşıyarak adından söz ettiriyor. Halka arzlarda ilk üç sırada Çin, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunmaktadır. İlk 10'da sadece Romanya Avrupa ülkesi olarak Türkiye'nin önünde yer aldı.

Merakla Beklenen Bedelsiz Artırımın Detayları Duyuruldu Merakla Beklenen Bedelsiz Artırımın Detayları Duyuruldu

Halka Arzlarda Ralli

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) raporlarına göre, temmuz ayında Borsa İstanbul'a toplam 620 bin yeni yatırımcı katılmış. Bu katılımcıların 400 bini 1.000 TL-5.000 TL arası portföye sahip olmaktadır. Yeni yatırımcıların yüzde 65'inin ise halka arz yatırımcısı olduğu görülmektedir. Borsa piyasasında mevcut coşkunun, sermaye piyasalarında düşük kaliteli şirketleri çekebileceği endişeleri de devam etmektedir. Bazı uzmanlar, belirli halka arzların bankaların ve aracı kurumların yetersiz araştırma kapsamı ve yatırımcı ilişkileri olan kamuya açık şirketlere dönüşebileceğinden endişe etmektedirler.

Editör: Ece Çavuşlu