Borsada Hedef Fiyat Nedir?

Borsada hedef fiyat kavramı, fiyatın bir şirketin yaptığı yatırımlar için veyahut elde ettikleri karlar için hisse senedi fiyatlandırılmasının ne şekilde olacağı hakkında bilgi verilmesidir.

Borsada bulunan hedef fiyatlar için bir kısaca basit bir örnek verilerek kişilerin daha iyi anlaması sağlanmaktadır. Bu çerçevede bir şirketin yaptığı bir yatırım ele alınabilmektedir. Bu yatırımda yapılan satın alınan mal sonucu veya elde edilen kar sonucunda kişinin elde ettiği fiyatın 10.000 TL olması gerektiği herkes tarafından doğrulanmaktadır. Fakat hisse fiyatlarının daha düşük veya daha yüksek bir fiyattan işlem görülebilmesi de mümkündür. Bu durum sonunda şirkette bir takım analiz ve değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu yapılan değerlendirmelerin sonucunda belirlenen 10.000 TL’nin hisse senedinde hedef fiyat olduğu tespit edilmektedir. Bazı zamanlarda hisse senedi fiyatlarının belirlenen fiyatın üzerinde veya altında bir değer aldığı da görülmektedir. Borsada hedef fiyat analizinin tamamlanma işlemlerinin paylaşımı yapan kişi ve bir kurum tarafından da yapılması mümkündür.

borsada hedef fiyat nedir

Kurumların veya paylaşımı yapan kişilerin farklı hedef değerlerini oluşturabilecekleri bilinir. Bu örneğin ele alınması halinde ise buradaki kurumun hedef fiyat analizini 10.000 TL şeklinde belirlediği görülmektedir. Ancak başka bir kurumun bu şirkette yer alan hedef fiyat analizini 11.000 şeklinde yapabileceği bilinmektedir.  Kısaca her kurumun şirketteki hedef fiyatı farklı bir şekilde belirleme hakkının olduğu söylenebilir.

Borsadaki Hedef Fiyat İle ilgili Bilgiler

Borsada hedef fiyat ifadesi belirlenme aşamasının önemli olduğu ve fiyatların farklı şekilde olabileceği bilinir. Bu fiyatların belirleme aşmasının ise bazı kurum veya paylaşımı yapan kişiler tarafından da belirlenmektedir. Bu belirlenen kurumların farklı olmasından dolayı da şirketin hedef fiyatının farklı şekillerde olması mümkün kılınır. Ayrıca borsada bulunan hisse senedinin hedef fiyata yükselme ya da düşme gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu sözü edilen hedef fiyatların belirlenmesinin tahmine dayalı analiz yolu ile olduğu bilinir. Tahmine dayalı ifadesinin hisse senedinde veya hisse senedi bilançosunda ya da grafiğindeki incelemeler ile hedef fiyatın kesin olmayan durumlar ile belirlenmesini ifade etmektedir. Bu durumun kesin olmamasından dolayı ise tahmin dayalı ifadesinin kullanılmasının doğru olacağı düşünülmektedir.

Borsada hedef fiyat belirlenmesi aşamasında bazı durumlara dikkat edildiği bilinmektedir. Bu durumlar ise şirket ve hedef fiyatı belirleyen kurumlar için oluşturulmuştur. Oluşturulan durumlarsa şirketin bulunan durumunun göz önüne alınması gerekmektedir. Bu işlemin ardından ise sektöre göre hedef fiyat belirleme işlemi yapılmaktadır.

 

Sektöre Göre Hedef Fiyat

Borsada hedef fiyat kavramı belirlenme aşaması için bazı kurumlar ve durumlar çalışmalar yapmaktadır. Yapılan çalışmalarda inşaat sektörü gibi pek çok farklı sektörlerinde yer aldığı bilinmektedir. Bu sektör için bir hedef fiyat örneği yer almaktadır. Bu örnekte ise bu sektörün ortalama fiyat kazancının oranına 6 denildiğini düşündüğümüzü varsayma durumunda ve bu şirketin her sene düzenli kar elde ettiğini düşünme aşamasında şirketin fiyat kazancının 4 olduğu söylenebilmektedir. Bu söylenen işlemde şirketin ortalama 6 Fk oranında işlem görmesi yönünde görüşler bulunmaktadır. Şirketlerde hedef fiyatın fk oranında belirlendiği görülen durumlar arasında yer almaktadır. Fk gibi değişik kalemlerin incelenmesi halinde ve beklentiler dahilinde hedef belirleme işlemi yapıldığı bilinmektedir.

Hedef fiyat belirleme aşamasında şirketin geleceğe yönelik bir hikayesi olup olmadığını da değerlendirmelidir. Borsadaki hedef fiyat da zaman aralığına göre değiştirilebilir. Örneğin 6 aylık hedef fiyat, 1 haftalık hedef fiyat, 1 yıllık hedef fiyat veya uzun vadeli hedef fiyat olarak belirlenebilir. Hedef fiyat, analiz türüne bağlı olarak değişir.