Kongrede açıklamalarda bulunan SPK Başkanı Gönül, ''Finans Dünyasının Gözüyle Türkiye Yüzyılı" başlıklı panelde borsada işlem gören şirket sayısının 497'ye ulaştığını ve borsada işlem gören şirketlerin piyasadaki toplam değerinin 5,7 trilyon liraya ulaştığını açıkladı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül paneldeki konuşmasında, yeni finans merkezi kavramı ile İstanbul Finans Merkezi'nin (İFM), Türkiye'nin dünya finansının da odak olmasını sağlayacağını söyledi. Gönül, konuşmasında  “İFM'nin açılmasıyla hem koordinasyon sağlanacak hem de yeni enstrümanlarla sermaye piyasalarını geliştirmeye çalışacağız. En önemli enstrümanlarımız, teknolojik yatırımlarımız, çeşitlendirilmiş sermaye piyasası araçları, güçlü insan kaynağı ve yenilenen mevzuatımız olacaktır.

SPK O Başvurulara Onay Verdi SPK O Başvurulara Onay Verdi

Sermaye piyasalarına özellikle son iki senede oldukça büyük bir teveccüh oluştu. Hem arz tarafında şirketler sermaye piyasasında yerini almak için gayret gösteriyorlar hem de halkımız bu konuda daha çok bilgi sahibi olmakla birlikte talep tarafını da güçlendiriyoruz.

spk-baskani

Son iki senede artan halka arz sayılarımızla birlikte borsada işlem gören şirket sayımız 497'ye ulaştı. Şirketlerin piyasadaki toplam değeri ise 5,7 trilyon TL’ye ulaştı. Hisse senedi yatırımcı sayımız ise 4,8 milyona ulaştı. Yıllarca 1,5 milyon civarında olan borsa yatırımcısının artışı hem sevindiriyor hem korkutuyor. Tüm ekonomi yönetimi olarak finansal okuryazarlığı artırma çabasındayız” açıklamalarında bulundu.