Borsada Obo Ne Demek?

Borsada obo kavramının açılımı, omuz baş omuz formasyonunu ifade etmektedir. Bu kavramın grafik fonksiyonunun ifadesi ile bir süre devam eden trendin sonunda oluşan ve süre bittikten sonra gelen trendin dönüşünü ifade ettiği söylenmektedir.

Aynı zamanda borsada yer alan bu obo ifadesinin yüksek trendin sonlanmasını ve düşük bir trendin de başlayacağını ifade ettiği bilinen durumlar arasında yerini alır. Obo isminin anlamını fiyatlarda olan dalgalanmalardan almıştır. Aynı zamanda bu kavramlarda fiyatların ralli yapması şeklinde bir deyimin sıkça kullanıldığı da söylenmektedir. Bu deyimin kullanılma amacının ise yine fiyatlarda olan dalgalanmalardan dolayı olduğu tahmin edilmektedir. Bu deyimin sıkça kullanıldığından dolayı borsaya yeni giriş yapan kişilerin de bu deyimi en kısa zamanda duyacakları ve anlamını öğrenecekleri bilinmektedir.

borsada obo ne demek

Obo kavramının aynı zamanda kişilerin bir sonraki ayı pozisyonuna girmek için kullandıkları bir kavram olduğu da görülmektedir. Grafiğin en yükseğinin kişilerde de olduğu gibi orta kısımda yani baş bölgesinde olduğu görülmektedir. Bu baş bölgesinin ise 3 ayrı tepeden oluştuğu yönünde de bilgiler mevcut olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda obo kavramı içerisinde yer alan boyun çizgisinin ise tepelerin altında kalan kısımların oluşturduğu şekilde yer alan vardı kısımlarının karşılığı olduğu görülmektedir.

Borsada yer alan obo kavramının tepeleri arasında yer alan 3. tepenin yüksekliğinin 1. tepeden yüksek olabilme ihtimalinin de bulunduğu ifade edilmektedir. 1. tepeden yüksek olma ihtimalinin olduğu 3. tepenin baş bölgesinden yüksek olma ihtimalinin olmayacağı bilinmektedir.

Borsada Obo Oluşma Aşamaları

Borsada obo kavramında bir takım aşamaların olduğu da bilinmektedir. Bu aşamalar obo aşama 1, obo aşama 2, obo aşama 3 ve obo aşama 4 şeklinde sıralanabilmektedir.

Bu aşamaların ilkinde güçlü seyredilen bir trendin alıcılarının saldırgan olması durumlarında daha da fazla yatırımcının piyasaya şekil verdiği bilinmektedir. Formasyonda yer alan sert tepe hareketinin oluşma aşamasından sonra kar elde etmek isteyen kişilerin satış yapmak isteyecekleri de tahmin edilmektedir. Bu şekilde davranmalarının nedeni daha fazla kar elde etmek şeklinde de ifade edilebilmektedir.

Borsada obo kavramı içerisinde yer alan ikinci aşamada yatırımcılar piyasada yeni trend değerler görmekte olduklarından dolayı yeni alımların gücü ile bir önceki tepede geçen baş bölgesine bir tepe daha yapılması şeklinde olduğu bilinmektedir. Bu yapılan tepenin ardından ise baş kısımda yeniden kâr satışlarının başlayacağı yönünde ifadeler bulunur. Fiyatlarda olan dalgalanmalardan dolayı düşüş yaşanmaktadır ve tekrardan fiyatların boyun aşamasına geleceği görülmektedir.

Borsada yer alan obo kavramının üçüncü aşamasında ise sol omuz ve baş bölgesinden kişilerin fayda sağlayamadığı görülmektedir. Bu durumun ise kişilere fiyatların tekrardan yükselişe geçecekleri hakkında bilgi verdiği tahmin edilmektedir. Bu duruma aksi şekilde alıcıların azaldığı ve fiyatın tepe noktasını yaşamadan tekrar düştüğü görülmektedir. Bu durumda ise sağ omuz oluşmaktadır.

Oboda yer alan son aşamada boyun çizgisinin oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Fiyatın ise boyun çizgisinin oluşturduğu desteğe doğru ilerleme olduğu bilinmektedir.

Obo Kavramı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borsada obo kavramının bazı yatırımcıların teknik analizler ile yaptıkları yatırımlarda grafikleri kullanarak kazanç elde etmeye çalıştıkları bilinmektedir. Aynı zamanda obo oluşumlarına forex ve pay senedi piyasalarında sıklıkla rastlandığı görülmektedir. Obo oluşumlarının analiz bilgi gerektirmediği bilinmektedir. Ayrıca her grafikte de obo oluşuma veya obo oluşuma benzer hareketlerin oluşabileceği yönünde bilgiler mevcuttur.

Obo oluşumlarının doğruluğu yüksektir. Baş ve omuzların oluşumu yukarı veya aşağı doğru trendin sonunda görülebilir. Omuzlar genellikle simetriktir.