Çan-2 Termik Tavan Serisi Bozuldu! Piyasalarda Neler Oluyor?

Geçtiğimi hafta halka arz edile ve borsada işlem yapmaya başladığı günden beri tavan fiyattan seyreden Çan 2 Termik hisseleri, bugün itibariyle düşüş yaşadı. Taban fiyatı gören hisse senedi, “piyasalarda ne oluyor?” sorusunu akılara getirdi.

#CANTE Çan 2 Termik hisseleri ne kadar geriledi?

Geçtiğimiz hafta borada işlem gören ve halka arz fiyatı 3,90 olan #CANTE.E işlem kodlu Çan 2 Termik hisseleri, işlem gördüğü tarihten itibaren artarak devam eden hissede bugün düşüş yaşandı. 30 Nisan tarihinden itibaren artarak seyreden hisse senedinin fiyatı dün itibariyle 5,69 seviyelerine yükselmişti. Bugün Çan 2 Termik hislerinin fiyatı 4,67 seviyesine kadar geriledi.

Pandemi dönemiyle birlikte şirketlerin halka arz başvuruları artmıştı. Halka arz edilen şirketler piyasaya girdiklerinde tavan fiyatlarda artış yaşanmıştı. Ancak piyasa giren son 5 şirketin hisselerinde değer kaybı yaşanması, bu döngünün kırılmasına neden oldu. Yatırımcılar, halka arz edilen şirketlerin hisselerinin sürekli tavan yaptığını düşünürken, son 5 şirketle birlikte bu düşünce yerini paniğe bıraktı.

Çan 2 Termik santralinin hisselerinin de tavan fiyatta seyretmesi, yatımcıları biraz olsun umutlandırmıştı. Ancak son 3 günden sonra bu şirketin hisselerinin de düştüğü görüldü. 28 Nisan tarihinde borsada işlem gören Biotrend Enerji, ilk işlem gününde kayıp yaşamıştı. 29 Nisan tarihinde işlem görmeye başlayan ve en büyük halka arzlardan biri olan Aydem Yenilebilir Enerji hisseleri ise halka arz fiyatından işlem görmeye devam etti. Cuma günü ilk işlem tarihi olan Çan 2 Termik ise ikinci işlem gününe de tavan fiyattan başlamış ve yükselme eğilimi göstermişti. Ancak 3 günün sonunda o da düşüş yaşadı.

Çan 2 Termik yatırımcılarına kaç lot dağıtmıştı?

Çan 2 Termik santralinin halka arzına büyük talep olduğu görülmüştü. 67.590.000 adet hisse satışına ek olarak 6.759.000 adet hisse satışı daha yapılmıştı. Toplamda 74.349.000 lot ve 289.961.100 TL’lik halka arz gerçekleştirilmişti. Daha önce SPK tarafından dağıtım şekli oransal olarak belirtilen Çan 2 Termik hisselerinin dağıtım şekli değiştirilmiş ve eşit dağıtım olarak güncellenmişti.

Eşit dağıtımla birlikte şirketin hisselerinin %50’si yani 33.795.000 adet hisse senedi bireysel yatırımcılara dağıtıldı. Bu hisselerden elde edilen 131.800.500 TL’lik pay ise yatırımcılarına eşit şekilde dağıtılarak aktarıldı. Bu aktarım sonunda yatırımcıların hesabına ilk gün 74 lot, ikinci gün ise 73 lot geçti. Yani başvuran kişilerin hesabına toplamda 285 TL değerinde lot aktarılmış oldu.

Çan 2 Termik Hakkında

Çan 2 Termik, 2013 yılından itibaren faaliyetlerine başlamıştır. Şirket faaliyetlerine enerji sektöründe ve ODAŞ bünyesinde başlamış olup, en avantajlı elektik üretimini benimsemiştir. Çanakkale’nin Çan ilçesinde bulunan santral, tamamen yerli kömüre yani linyite dayalı üretim yapmaktadır. Üretim gücü ise 340 MWv / 330 MWe’dir.

Çan 2 Termik santrali, ülkemizin linyit ile elektrik üreten, en yüksek kalorifik değere sahip olan santrali unvanını taşımaktadır. Şirket 2019 yılı Mart sonu itibariyle mevcut baca gazı arıtma sistemleri sayesinde, Emisyon Gazı Çevre İzni belgesini almıştır. Bu belge ile birlikte linyit kömür kullanarak üretim yapan ve tek çevre iznine sahip olan termik santral unvanına da sahip olmuştur.

Çan 2 Termik santralinin ürettiği elektrik üretimi ortalama 1.404.560.833 kilovat saat şeklindedir. Bu üretim konut, sanayi, metro ulaşımı, çevre aydınlatması gibi pek çok alanda günlük hayatta ihtiyaç duyulan enerjiyi, günlük 386.718 kişiye dağıtabilme gücüne sahiptir. Üretilen elektriği yalnızca konut için düşündüğümüzde, günlük 470.225 konutun elektriğini sağlayacak kapasiteye sahip olduğunu söyleyebiliriz.