CW Enerji halka arzında, satışa sunulacak paylar için 3 iş günü boyunca talep toplanması planlanırken, halka arzın 2023 yılının ilk yarıyıl döneminde gerçekleşmesi planlanıyor.

CW Enerji

CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi 2010 yılında kurulmuş fotovoltaik enerji üretim sektöründe faaliyet gösteren üretim ve hizmet firmasıdır. Yıllık 1,8 GW güneş paneli üretim kapasitesiyle Avrupa ve Türkiye'nin en büyük güneş paneli üretim firmalarından biridir. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Uzak Doğu’da da 2009 yılından bu yana güneş paneli üretimi gerçekleştirmektedir.

CW Enerji Halka Arz Detayları

Şirketin taslak izahname bilgileriyle, halka arza ilişkin detaylar şöyle açıklandı;

Kağıt Şirketi Halka Arz Oluyor Kağıt Şirketi Halka Arz Oluyor

Satışa sunulacak pay miktarı; Ek satışlar dahil 30.000.000

Dağıtım Şekli; Oransal dağıtım yöntemiyle

Tahsisat Oranı; Açıklanmadı

Fiyat istikrarı işlemleri; Planlanıyor.

Halka Arz Gerekçesi ve Gelirlerinin Kullanım Yerleri

Şirket faaliyetlerinin sürdürülebilir bir şekilde büyümesinin devam etmesi başta olmak üzere, şirketin işletme sermayesinin güçlendirilmesi, yatırım ve modernizasyon harcamaları, lisanslı veya lisanssız işletmede olan GES Santral Alımları, Öz Tüketime yönelik Çatı ve Arazi Tipi GES Kurulması, depolama alanlarının genişletilmesi, finansman maliyetinin azaltılması ve anahtar teslim proje geliştirme amaçlı olarak arazi satın alımları için gelirler kullanılacak.

İşletme Sermayesi Güçlendirme %45 - %47

Şirket orta ve uzun vadede, büyümenin sürdürülebilir şekilde devam ettirilmesi, finansman giderleri ile kur farkı risklerinin asgari seviyeye indirilmesi ve hammadde tedariğinde yapacağı peşin alımlar ile avantajlı fiyatların sağlanması amaçlarıyla, işletme sermayesini güçlendirmeyi hedefliyor.

Yatırım ve Modernizasyon Harcamaları %13 - %15

Şirketin büyüme hedefine paralel olarak, iş makineleri, mevcut makine hatlarının gelişen teknolojiye göre modernizasyonu ve talebe göre artırılması, lisans sahibi olduğu Araç Şarj istasyonu ağının genişletilmesi ve üretimi başlayan EVA üretim kapasitesinin artırılması planları bulunuyor.

Öz Tüketime Yönelik Çatı ve Arazi Tipi GES Kurulması %10 - %12

Şirket mevcut büyümesine paralel olarak, artan enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla, mevcut kapasitesine ek olarak yeni arazi ve veya çatı Güneş Enerji Santrali kurmayı planlıyor.

Depolama Alanlarının Genişletilmesi %8 - %10

Güneş paneli üretim kapasitesi, yapılan yatırımlar sonucunda 2023 ilk çeyreğinde 1.800 MW’a ulaşmıştır. Artan kapasiteyle uyumlu olarak gerek hammadde, gerek üretilen Güneş Enerjisi Panelleri ve gerekse ticari ürünlerin depolanması için depolama alanlarının genişletilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda 23.000m2 ek hammadde ve ticari ürün depolama alanı inşa edilecek.

Finansman Maliyetinin Azaltılması %5 - %7

Bunun haricinde döviz riski ve finansman giderini azaltma ve finansal rasyoları iyileştirme amaçlı olarak döviz cinsinden krediler kapatılacak.

Anahtar Teslim Proje Geliştirme Amaçlı Olarak Arazi Satın Alımları %3 - %5

Şirket faaliyet konusu olarak yatırımcılara sunmak üzere GES Santrali kurulumları için Türkiye genelinde kapasite, imar teşvik ve Çağrı Mektubu uyumlu proje geliştirme faaliyetleri yapmaktadır. Bu faaliyetler kapsamında projenin gerçekleştirileceği arazilerin satın alımını yapmakta.