OYAK Grubu Şirketlerinden Almatis'in Çin’in Qingdao Ekonomik Kalkınma Bölgesi’nde yeni bir kalsine alümina üretim tesisi kuracağı açıklandı. Oyak Çimento Fabrikaları A.Ş. geçtiğimiz senelerde alüminada dünya lideri Hollandalı Almatis'i satın almıştı. Şirket 1 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamada Çin'e alümüna üretim faaliyeti gösterecek yeni bir üretim tesisi kurulacağını açıkladı.

ÇİN'E YENİ TESİS KURULACAK

OYAK Grubu özellikli alümina ürünleri üretiminde dünya lideri olan şirketi Almatis için Çin’de yatırım yapma kararı aldı. Alınan kararla birlikte yeni üretim tesisi toplam 6 bin 600 metrekarelik alanda kurulacak. Yöneticiler tarafından yapılan yeni açıklamada yeni tesisin inşaatı 2024 yılının son çeyreğinde başlayacağını bildirdi. Almatis ürün gamını artıracak yeni yatırımla birlikte Çin’de toplam 100 bin metrik tonluk kapasiteye ulaşmış olacak. Şirket, söz konusu üretimin yaklaşık 20 bin metrik tonunu bölge ülkelerine ihraç etmeyi hedefliyor. Tesisin devreye alınması planı ise 2026 yılı başları için için yapılmakta.

Oyakc

Oyak Grubu yöneticileri tarafından yapılan açıklamada kurulacak tesisin Almatis’in bölgedeki üretim kapasitesini ikiye katlayacağı da bildirildi. OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem kurulacak yeni tesis hakkında yaptığı açıklamada; Dünyanın en büyük pazarlarından Çin’deki yeni yatırımımızla büyüyecek kapasitemiz, küresel ağımızı genişletmemizi sağlayacak. Almatis’in bölgedeki potansiyelini değerlendirerek OYAK’ın gücüne güç katacağız” ifadelerini kullandı.

23 Mayıs'ta Borsa ve Şirketlerden Haberler 23 Mayıs'ta Borsa ve Şirketlerden Haberler

OYAKC HİSSELERİNDE SON DURUM

Borsa İstanbul'da OYAKC koduyla işlem gören şirket 30 Nisan kapanış fiyatına göre 60,60 TL'den işlem görüyor. OYAKC hisseleri son ayda yüzde 6,13 değer artışı gösterdi. Hisseler yıllık bazda ise yüzde 109,69 değer kazandı. Şirket tarafından alınan yeni yatırım kararı sonrasında hisse fiyatlarında değişim olup olmayacağı da merak ediliyor. Şirketin ilerleyen dönemlerde de üretim kapasitesini artırmak için yeni yatırımlar yapacağı öngörülüyor.

Editör: Umut Köse