Aralık ayında KKM’nin açıklanması sonrasında 18,36’lı seviyelerden geri çekilen ve 13,50’lerde dengelenen Dolar / TL kuru, 24 Şubat’ta başlayan Rusya – Ukrayna gerginliğinden bu yana yükselişini sürdürüyor. Jeopolitik gerginliğin yanı sıra, Fed kararları ile birlikte doların küresel piyasalarda değer kazanıp, Dolar Endeksinin son 20 yılın en yüksek seviyelerine çıkması TL’yi baskılıyor. Yurt içi dinamiklerle birlikte 830’lu seviyelerin üstüne çıkıp 2008 yılından bu yana en yüksek seviyelere yükselen CDS’lerle Dolar / TL kuru 17,00 seviyesinin üstünde işlem görüyor.

dolar bist 100

13 Haziran 2024 Günün Önemli Şirket Haberleri 13 Haziran 2024 Günün Önemli Şirket Haberleri

TL’deki değer kayıpları ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacağı belirtilen yeni ekonomi paketi ardından 16,75’lere kadar geri çekilen kur, açıklanan paketin KKM kadar etki yaratmaması üstüne tekrar yükselişe geçti.

dolar bazında bist 100

Açıklanan GES getirilerinin enflasyon ve tahvil faizlerinin altında olmasının kur tarafına nötr etki yaratacağını düşünüyoruz. KKM’ye alternatif olarak gelmesi beklenen aracın beklentileri karşılamaması, Dolar / TL’yi baskılayan unsurlardan.

dolar endeksi

Güne 17,27 seviyesinden başlayan Dolar / TL kuru 17,05’e kadar geri çekilse de 17,20’lere tekrar yükseldi. Bu hafta gerçekleşecek ABD Fed faiz kararı ve karar ardından gelecek açıklamalar yakından takip edilecek.

cds

TCMB tarafından Cari İşlemler Dengesi açıklandı. Nisan’da cari açık 2,74 milyar dolar oldu. Cari açık 25,71 milyar dolara yükseldi. Veri, 2021 yılı Temmuzdan bu yana gelen en yüksek yıllıklandırılmış açık olarak kayıtlara geçti. 2022’ye cari fazla metodolojisi ile giren Türkiye, özellikle Rusya – Ukrayna gerginliği ile birlikte yükselen fiyatlamalar ile açık vermeye devam etti.

İnfo Yatırım