ÖTV kararlarının ardından benzin ve motorin grubuna 6 TL zam geldi. İstanbul’da benzinin litresi 28 TL’den 34 TL’ye, motorinin litresi ise 26 TL’den 32 TL’ye yükseldi. Bununla birlikte otogaz grubunda da 2,80 TL ÖTV artışı yapılması ile birlikte elektrikli araçlara yönelimin artması beklenmekte.

Elektrikli araçlara talebin artması beklenirken, e-şarj istasyonlarına da yönelimin hızlanacağı bilinmektedir. Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için bu yazımızı hazırladık.

E-Şarj Alanına Yatırım Yapan Şirketler

Aksa Enerji (AKSEN), Aksa Şarj ile elektrikli araç şarj istasyonlarına yatırım yapmaya devam ediyor. Mevcut durumda 16 istasyonla hizmet veren şirket Türkiye’nin birçok noktasında elektrikli araç şarj istasyonu kurmayı planmaktadır.

Koç Holding (KCHOL) bünyesinde yer alan WAT Mobilite elektrikli araç şarj ağı işletmeciliği alanında faaliyet yapılmaktadır. Şirket, şarj cihazlarını 2023 yılında Türkiye’nin birçok noktasına yerleştirmeyi planmaktadır.

1.500.000.000 TL'lik Dev Tahvil İhraç Edecek 1.500.000.000 TL'lik Dev Tahvil İhraç Edecek

Zorlu Enerji (ZOREN), ZES markasıyla Türkiye’nin 81 ilinde elektrikli araç şarj istasyonu hizmeti veriyor. Yatırımlarına hızla devam eden Zorlu Holding; Karadağ, İsrail, İtalya, Hırvatistan’da şirket kurduğunu açıkladı.

Astor Enerji (ASTOR), elektrikli araç şarj istasyonları yatırımında ulusal bir marka olmayı hedefliyor. Şirket ilk etapta 200 kilometrelik bir zincirle İstanbul’dan yola çıkan bir kullanıcının Astor Şarj markasıyla, Türkiye’nin doğu, batı, güney ve kuzeyine de ulaşabileceği bir ağ kurmayı planlamaktadır.

Enerjisa Enerji (ENJSA), Eşarj markasıyla 263 halka açık noktada, 170’i hızlı şarj soketi olmak üzere 494 şarj soketi ile Türkiye’nin ilk ve en hızlı elektrikli araç istasyon ağı konumunda yer almaktadır.