EKOS Electric, elektrikli araç sektöründe büyümek için halka arz hazırlığı yapıyor.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Akbaş, halka arzın şirketin yatırım ve kapasite artırma planlarına katkı sağlayacağını söylüyor. Akbaş, şirketin üretim, inovasyon, istihdam ve ihracat alanlarında ülke ekonomisine değer katmaya devam edeceğini belirtiyor.

4 Kıtada 34 Ülkeye İhracat Yapıyor

EKOS Electric, Türkiye’nin ilk yerli GIS teknolojisi üreticisi olarak elektrikli araç pazarında büyümek istiyor. Şirket, Balıkesir OSB’de 46 bin m2’lik alanda orta gerilim anahtarlama ürünleri, transformatör merkezleri, SCADA panoları ve kompakt enerji merkezleri gibi çeşitli elektrik altyapısı ürünleri imal ediyor. Ayrıca, yenilenebilir enerji, pil depolama sistemleri ve elektrikli araç şarj istasyonları gibi alanlarda da çözümler sunuyor.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Akbaş, yaklaşık 25 yıllık bir geçmişe sahip olduklarını ve kendi mühendislik yetenekleriyle geliştirdikleri teknolojileri 4 kıtada 34 ülkeye ihraç ettiklerini ifade etti. Akbaş, Cezayir, Portekiz, Senegal, Hollanda ve Bangladeş’te şube ve tesislerinin bulunduğunu, ayrıca bazı ülkelerde yerel ortaklarla üretim yaptıklarını da kaydetti.

Akbaş, orta ve yüksek gerilim trafo merkezlerinin koruma, kumanda ve otomasyon sistemlerinin mühendisliğini de yaptıklarını ve bu alanda General Electric’in Türkiye ve Cezayir’deki tek katma değerli satıcısı olduklarını söyledi.

Halka Arz İle Sermayesini 280 Milyon TL'ye Çıkaracak

EKOS Electric, elektrik altyapısı sektöründe lider bir şirket olarak asırlık bir marka olma yolunda ilerliyor. Şirket, bu yıl borsaya açılmak için gerekli başvuruları yaptığını duyurdu.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Akbaş, halka arzın şirketin sermayesini 280 milyon TL’ye çıkaracağını ve büyüme planlarına destek olacağını belirtti. Akbaş, son iki yılda satışlarını %55 ve %120 oranında artırdıklarını ve 2023 yılının ilk yarısında da karlı bir büyüme gösterdiklerini ifade etti.

Enerji Devi, Cengiz Holding'e 139 Milyonluk Satış Yaptı Enerji Devi, Cengiz Holding'e 139 Milyonluk Satış Yaptı

Akbaş, halka arz gelirinin yatırım ve kapasite artırma amaçlı kullanılacağını söyledi.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarına Yatırımlar Artıyor

Elektriğin enerji sektöründe giderek daha önemli bir rol oynadığını belirten EKOS Electric Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Akbaş, elektrik altyapısının da bu değişime ayak uydurması gerektiğini söylüyor. Akbaş, hayatın her alanında elektriğin kullanıldığını ve elektrikli araçların yaygınlaştığını vurguluyor.

Akbaş, gelişmiş ülkelerde alternatif enerji kaynaklarına olan talebin arttığını, sanayileşmekte olan ülkelerde ise yeni enerji altyapılarına ihtiyaç duyulduğunu ifade ediyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının fosil yakıtlı santrallerin yerini aldığını ve bu durumun elektrik enerjisi değer zincirinde büyük bir dönüşüm yarattığını belirten Tarık Akbaş, bu dönüşümde rüzgar ve güneş gibi kaynaklardan üretilen enerjinin depolanması ve kullanılması için altyapılar kurulması gerektiğini söylüyor.

Ayrıca kompakt enerji dağıtım merkezleri ve elektrikli araç şarj istasyonları yatırımlarının da hızla arttığı kaydediliyor. Akbaş, tüm bu değişimlerin orta gerilim anahtarlama ürünleri ve trafo merkezleri gibi şirketin ürünlerine olan talebi de artıracağını ifade ediyor.

Enerji Depolama Tesisi İçin EPDK'ya Başvurdu

EKOS Electric, elektrik altyapısı sektöründe büyümek için yeni yatırımlar yapacağını açıkladı.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Akbaş, mevcut ürün ve hizmetlerine ek olarak yenilenebilir enerji, depolama sistemleri ve elektrikli araç şarj istasyonları alanlarında yatırımlarını sürdüreceklerini söylüyor. Akbaş, Balıkesir OSB’de trafo fabrikası ve test laboratuvarı kuracaklarını, ayrıca yenilenebilir enerji projelerine özel yeni bir fabrika yatırımı planladıklarını ifade ediyor.

EKOS Mobilite markasıyla elektrikli araç şarj istasyonu işletmeciliği yapacaklarını ve beş yıl içinde 150 şarj istasyonuna ulaşmayı hedeflediklerini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Akbaş, ayrıca Kahramanmaraş’ta güneş enerji santrali ve Edirne’de rüzgar enerji santrali ile bataryalı enerji depolama tesisi kurmak için EPDK’ya başvurduklarını kaydediyor.

Akbaş, yatırımlarıyla ülkenin enerji bağımsızlığına, bölgenin kalkınmasına ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceklerini söylüyor.