Say Yenilenebilir Enerji Ekipmanları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SAYAS) yurt dışı anlaşmalarına devam ediyor. İleriye dönük gerçekleştirilen anlaşmaya göre General Electric şirketinin ABD'de kuracağı rüzgar enerjisi santralleri için Say Yenilenebilir Enerji tarafından ''kule içi ekipman üretimi'' gerçekleştirilecek. Yeni iş ortaklığından şirketin 2024 yılında minimum 6,1 milyon euro kazanç elde edeceği açıklandı.

Say Yenilenebilir Enerji (SAYAS) Yeni Anlaşmayı Duyurdu

Şirketin KAP üzerinden gerçekleştirdiği açıklamada; ''Bilindiği üzere şirketimiz rüzgar enerjisi sektöründe satış ve pazarlama faaliyetlerini kesintisiz olarak sürdürmektedir.

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan GE (General Electric) ile şirketimiz arasında LOA (Onay Anlaşması) imzalanmıştır.

Konu anlaşmaya göre şirketimiz GE'nin Amerika Birleşik Devletleri'nde kuracağı rüzgar enerji santrallerinin kule içi ekipmanlarının üretimini gerçekleştirecektir.

2024 yılı için şirketimiz minimum 6.100.000 Euro tutarındaki kule içi ekipmanın tedarikini sağlayacağını GE şirketine garanti etmiştir. Ayrıca Say aylık olarak daha fazla ayırabileceği ve büyütebileceği kapasiteyi GE şirketine bildireceğini taahhüt etmiştir.

Bahse konu kule içi ekipmanlar farklı eyaletlerde yer alan aşağıdaki kule üreticisi şirketlere ihraç edilecektir.

  • Arcosa Wind Towers (4 farklı fabrika)
  • CS Wind America
  • GRI Towers Texas  
  • Broadwind Towers
  • Keystone Towers Systems
  • Marmen Energy
  • Ventower Industries

GE şirketinin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki projesinin ise 2028 yılına kadar süreceği ve 2025-2028 yılları arasındaki kapasitemizi değerlendirebilecekleri hususu tarafımıza bildirilmiştir.

Şirketimiz, sektöründe birçok coğrafyaya ihracat yapabilmesi ve dünyanın en büyük yenilenebilir enerji şirketlerine doğrudan satış yapması hedeflerine ulaşmıştır.

Teklif verme sürecine ilişkin içsel bilginin açıklanması Yönetim Kurulumuzun sırasıyla 13/4/2022 tarih ve 2023/21 sayılı Kararı aracılığıyla ertelenmiştir.

Son İşlem Gününde Tam 5 Hisseye Tedbir Kararı Verildi Son İşlem Gününde Tam 5 Hisseye Tedbir Kararı Verildi

Kamuoyuna ve yatırımcılarımıza saygılarımızla duyurulur.'' açıklamalarında bulunuldu.