Ensari Deri ENSRI hisseleri, geçtiğimiz hafta tamamlanan halka arzın ardından bugün borsaya tavan fiyat ile giriş yaptı.

Hissedarlarının, Yüzde 100 Bedelsiz Pay Alma Tarihi Belli Oldu Hissedarlarının, Yüzde 100 Bedelsiz Pay Alma Tarihi Belli Oldu

14 TL sabit fiyat ve Borsa’da satış yöntemiyle halka arz eden Ensari Deri, Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreni ardından işlem görmeye başladı. Ensari hisseleri, seans başlangıcında 15,40 TL fiyata ulaşarak tavan fiyat ile işlem görmeye devam ediyor.

119 milyon TL büyüklüğünde tamamlanan halka arza 258 bin yatırımcı talep gösterdi. Halka arz büyüklüğünün toplamda 2,55 katına denk gelen 304.677.968 TL karşılığı, 21.762.712 TL nominal değerli talep girildiği görüldü.

Düzenlenen gong töreninde açıklamada bulunan Borsa İstanbul A.Ş Genel Müdürü Korkmaz Ergun şu ifadelerde bulundu;

korkmaz ergun

“Deri sektörü gerek sağladığı ihracat geliriyle, gerekse oluşturduğu istihdam ile ülkemizin en önemli imalat sanayilerinden biridir. Bu önemli sektörün önemli temsilcilerinden Ensari deri, bugün borsamızda işlem görmeye başlayarak sermaye piyasalarımızın sunduğu finansman erişme, kurumsallaşma, marka değerini artırma gibi imkanlardan faydalanmış olacak.

Ensari Deri halka arz gelirinin önemli bir kısmı ile finansal yükümlülüklerini azaltarak, karlılığını da artırmış olacaktır. Kur, faiz veya diğer yatırımlardan kaynaklanan risklerini şirketlerimiz ve yatırımcılarımız vadeli işlem ve opsiyon piyasalarında yönetebilirler.

Biz de Borsa İstanbul olarak vadeli işlem ve opsiyon piyasalarımızda yatırımcılarımızın ihtiyaç duyduğu yeni ürünleri geliştirmeye devam edeceğiz.

Ensari Deri bu halka arzda yaklaşık 119 milyon TL halka arz tutarı ve 258 bin yatırımcı sayısı ile gerçekleştirdiği satış ile başarılı bir halka arz gerçekleştirmiştir. Ensari Deri’ye borsamıza hoş geldin diyorum” dedi.

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ MARKALARININ TEDARİKÇİSİ

Korkmaz Ergun’un açıklamalarının ardından, Ensari Deri Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Nuri Ensari ise şu açıklamalarda bulundu;

“Bugün Ensari Deri Gıda için tarihi bir gün.  Ensari Deri Gıda olarak Borsa İstanbul’da olmaktan çok mutluyuz. 1993 yılında küçük bir şirket olarak kurduğumuz Ensari Deri, 29 yıllık yolculuğunda büyük işler başardı. Dünya çapında rakiplerini tek tek geride bırakan Ensari Deri, yıllar içerisinde moda dünyasının en önemli markalarının tedarikçisi olmayı başardı.

muhammet nuri ensari

Dünyada bir deri üretim merkezinin 20’den fazla ana başlık altında denetlendiği uluslararası bir denetim mekanizması olan “Leather Working” sertifikasını kendi alanında alan ilk firma oldu. Yurtdışında Kanada’dan Güney Kore’ye olan çok geniş bir yelpazede ihracat yaparken, yurt içine verdiği ürünlerin neredeyse tamamı da sattığı sattığımız firmalar aracılığıyla ihraç oldu.

Kısaca Ensari Deri olarak trendimiz hep yukarı oldu. Bugünkü tarihi an ile birlikte, Dünya deri konfeksiyon üreticileri için trend olduğumuz gibi, yatırımcılarımız için de yükselen trend olmak istiyoruz.  Hem ülkemize, hem de tüm yatırımcılarımıza hayırlı olsun.

Deri üretiminde dünya çapında bir marka olmuşken, diğer yandan 2021’nin 2021 yılının son çeyreğine girerken Mardin’de bir un fabrikası yatırımı yaptık. 13.500 m2 açık, 12 bin m2 kapalı olmak üzere 25.500 m2 nin üzerindeki tesisimize yıllık yaklaşık 93 bin ton un ve kepek üretimi kapasitemiz mevcut. Gıdaya yaptığımız bu yatırım vasıtası ile amacımız deride lider olduğumuz gibi un ve kepek üretiminde de en iyiler arasına girmektir.

Hedefimiz hem ülkemizin bu en temel ihtiyacını karşılamak hem de Mardin’in konumu itibariyle orta doğuya yapmayı planladığımız ihracatımızla ülkemizin üretimine dolayısıyla ekonomisine katkıda bulunmaktır.

Halka arz olmuş bir firma olarak bugünden sonra daha fazla çalışacağız. Hem ülkemize hem yatırımcımıza daha çok kazandırmak için daha fazla gayret göstereceğiz."