Europen Endüstri halka arzı SPK tarafından onaylandı. Halka arz, Garanti Yatırım Menkul Kıymetler liderliğinde, eşit dağıtım yöntemiyle yapılacak.

Sermaye artırımı ve ortak satışı ile Europen Endüstri halka arzında toplamda 33.780.000 adet pay satışa sunulacak. 

Halka arz kodu; #EUREN

SPK Tek Seferde 3 Şirketin Halka Arzını Onayladı SPK Tek Seferde 3 Şirketin Halka Arzını Onayladı

Halka arz tarihi; 2-3 Haziran 2022

Halka arz fiyatı; 16,25 TL                                                

Dağıtım yöntemi; Eşit dağıtım

Satışa sunulacak pay miktarı; 33.780.000

İşlem göreceği pazar; Yıldız Pazar

Tahisat oranları; Borsada satış yöntemi ile gerçekleşecek, herhangi bir yatırımcı grubu bazında tahsisat bulunmuyor.

europen cam üretim tesisi-1

Europen Endüstri, halka arzdan elde edeceği geliri şu şekilde kullanacak;

-          Yatırımların finansmanı; Elde edilecek fonun %35 ila %45’lik bölümü

Kapasite artırımı

Yeni ayna üretim tesisi

-          Yatırımlara ilişkin işletme sermayesinin güçlendirilmesi; Elde edilecek fonun, %15 ila %25’lik bölümü yukarıdaki yatırımlara ilişkin işletme sermayesinin güçlendirilmesi amacıyla kullanılacak.

-          Mevcut faaliyetlere ilişkin işletme sermayesinin güçlendirilmesi; Halka arz ile elde edilecek fonun %25 ila %35’lik bölümü, şirketin mevcut durumda yürütmekte olduğu faaliyetlerine ilişkin işletme sermayesinin güçlendirilmesi amacıyla kullanılacak.

Fiyat İstikrarı İşlemleri Planlanıyor

Konsorsiyum Lideri Garanti Yatırım, şirket paylarına yönelik olarak fiyat istikrarı işlemlerinde bulunmayı planlamakta. Ancak, Garanti Yatırım fiyat istikrarı işlemlerini kesin olarak yerine getireceğine ilişkin bir taahhüt vermemektedir. Garanti Yatırım, fiyat istikrarı işlemlerine hiç başlamayabileceği gibi fiyat istikrarı işlemlerine bulunması halinde de, gerekçesini açıklamak suretiyle, bu işlemi istediği her an sona erdirebilecek. İşlemler, payların borsada işlem görmeye başlamasından itibaren en fazla 30 gün olacak.

europen 2

İşletme Sermayesi

Şirketin 31.12.2019, 31.12.2020 ve 31.12.202 tarihleri itibarıyla net işletme sermayesi aşağıdaki tablodaki gibidir;

işletme sermayesi

Europen Endüstri Hakkında

1965 yılında sektöre cam ticareti ile başlayan İdris Hatipoğlu, o yıllarda Türkiye’de cam fabrikası olmadığı için Amerika ve İngiltere’den ithal edilen camları Eskişehir’deki dükkânın da satmaya başladı.

Daha sonra Türkiye Şişecam fabrikasının kurulmasıyla Eskişehir bayiliğini alarak cam toptancılığında faaliyet gösterdi. Bu işi Bursa’da açtığı 2.depo ile büyüttü. 1985 yılına kadar cam toptancılığı ve araba camları satışı ile devam etti.

Isı yalıtımının önem kazanmaya başladığı dönemde, 1985 yılında Türkiye’nin 2. ısıcam tesisini oğlu İsmail Hatipoğlu ile kurdular. Bu cam sanayiciliğinin başlangıcı oldu.

1985 ve 2000 yıllar arası Türkiye’deki en prestijli  ve en büyük projelerde Hatipoğlu Cam’ın ürettiği değişik niteliklerdeki ısıcamlar tercih edildi.

1995 yılında Türkiye’de artan teknik inşaat malzemeleri ihtiyacına paralel olarak, kapı ve pencere profilleri için yatırım kararı alındı ve 1997 yılında Europen markası ile üretim başladı.

europen fabrika

Europen’in  üretime başlamasıyla sırasıyla plaka, panel, kapı, pencere üretim tesisleri,

Cam alanında ise buzdolabı camları, fırın camları ve mobilya camları üretim tesisleri devreye girdi.

2020 yılı itibariyle 1550 çalışanı ve 5 üretim tesisiyle Europen Türkiye’deki en büyük sanayi kuruluşlarından biri oldu.