Sermaye artırımı suretiyle 33.780.000 adet pay satışa sunulacak Europen halka arz tarihi belli oldu.

SPK'dan Bir Halka Arz Onayı Daha SPK'dan Bir Halka Arz Onayı Daha

PVC pencere ve kapı profil pazarında faaliyetlerini sürdüren Europen Endüstri’nin halka arz detayları tümüyle belli oldu. Şirket payları, “Borsa’da Satış – Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi” ile Garanti Yatırım tarafından 2-3 Haziran 2022 tarihinde gerçekleşecek.

Halka arz kodu; #EUREN

Halka arz tarihi; 2-3 Haziran 2022

Halka arz fiyatı; 16,25 TL                                                

Dağıtım yöntemi; Eşit dağıtım

Satışa sunulacak pay miktarı; 33.780.000

İşlem göreceği pazar; Yıldız Pazar

Tahisat oranları; Borsada satış yöntemi ile gerçekleşecek, herhangi bir yatırımcı grubu bazında tahsisat bulunmuyor.

europen1

Şirket Tarafından Verilen Taahhütler

Halka arz edilen payların Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 6 ay boyunca, şirket paylarının dolaşımdaki pay miktarının artmasına yol açacak şekilde satışa veya halka arza konu edilmeyeceği taahhüdünde bulundu. (Bedelli sermaye artırımları dahil, ancak bedelsiz sermaye artırımları hariç olmak üzere)

Şirket Halka Arzdan Elde Edilecek Gelirleri Nerede Kullanacak

Europen Endüstri, halka arzdan elde edeceği geliri şu şekilde kullanacak;

-          Yatırımların finansmanı; Elde edilecek fonun %35 ila %45’lik bölümü

Kapasite artırımı

Yeni ayna üretim tesisi

-          Yatırımlara ilişkin işletme sermayesinin güçlendirilmesi; Elde edilecek fonun, %15 ila %25’lik bölümü yukarıdaki yatırımlara ilişkin işletme sermayesinin güçlendirilmesi amacıyla kullanılacak.

-          Mevcut faaliyetlere ilişkin işletme sermayesinin güçlendirilmesi; Halka arz ile elde edilecek fonun %25 ila %35’lik bölümü, şirketin mevcut durumda yürütmekte olduğu faaliyetlerine ilişkin işletme sermayesinin güçlendirilmesi amacıyla kullanılacak.

europen 2

Europen Endüstri Hakkında

1965 yılında sektöre cam ticareti ile başlayan İdris Hatipoğlu, o yıllarda Türkiye’de cam fabrikası olmadığı için Amerika ve İngiltere’den ithal edilen camları Eskişehir’deki dükkânın da satmaya başladı.

Daha sonra Türkiye Şişecam fabrikasının kurulmasıyla Eskişehir bayiliğini alarak cam toptancılığında faaliyet gösterdi. Bu işi Bursa’da açtığı 2.depo ile büyüttü. 1985 yılına kadar cam toptancılığı ve araba camları satışı ile devam etti.

Isı yalıtımının önem kazanmaya başladığı dönemde, 1985 yılında Türkiye’nin 2. ısıcam tesisini oğlu İsmail Hatipoğlu ile kurdular. Bu cam sanayiciliğinin başlangıcı oldu.

europen3

1985 ve 2000 yıllar arası Türkiye’deki en prestijli  ve en büyük projelerde Hatipoğlu Cam’ın ürettiği değişik niteliklerdeki ısıcamlar tercih edildi.

1995 yılında Türkiye’de artan teknik inşaat malzemeleri ihtiyacına paralel olarak, kapı ve pencere profilleri için yatırım kararı alındı ve 1997 yılında Europen markası ile üretim başladı.