Formet Metal ve Cam A.Ş. paylarına 11 Mayıs'a kadar brüt takas tedbiri geldi. Ayrıca açığa satış ve kredili işlem yasağı da 11 Mayıs’a kadar uzatıldı.

Formet Metal ve Cam A.Ş. hisseleri Borsa İstanbul Ana Pazar'da #FORMT koduyla işlem görmektedir. Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında Şirket paylarına 11 Mayıs'a kadar brüt takas tedbiri geldi. Ayrıca açığa satış ve kredili işlem yasağı da 11 Mayıs’a kadar uzatıldı.

VBTS Kapsamında Tedbir

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı ile Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Şirket paylarında 12 Nisan 2022 tarihinden, 11 Mayıs 2022 tarihi seans sonu işlemlerine kadar brüt takas uygulanacaktır. FORMT.E paylarında halen devam ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri de brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Formet Metal ve Cam kayıtlı sermaye tavanı 1 milyar 200 milyon TL olup, her 1 TL itibari değerde nama yazılı 1 milyar 200 milyon adet paya bölünmüştür. SPK tarafından verilen kayıtlı sermaye tavanı izni 2021-2025 yılları (5 yıl) için geçerlidir. Şirketin çıkarılmış sermayesi 246 milyon TL olup, her biri 1 TL itibari değerde toplam 246 milyon adet paya bölünmüştür. Şirketin söz konusu çıkarılmış sermayesi muvazaadan ari şekilde tamamen ödenmiştir.

VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

Halka Arz Olan Şirket Paylarında, Fiyat İstikrarı İşlemler Sonlandı Halka Arz Olan Şirket Paylarında, Fiyat İstikrarı İşlemler Sonlandı

SPK'nın 11 Şubat 2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.