Zorlu Enerji (ZOREN), borsada önemli bir enerji şirketi olarak biliniyor. Şirket, 20 MWe gücünde bir GES yatırımına başvurduğunu açıkladı. Başvuru, depolama tesisi kurma taahhüdünü de içeriyor. Bu sayede, şirket hem yenilenebilir enerji üretimini hem de depolama kapasitesini artırmayı hedefliyor.

KAP’a yapılan bir açıklamaya göre, Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN) depolamalı bir GES projesi için önlisans başvurusunda bulundu. Şirket, 20 MWe gücünde bir Güneş Enerji Santrali kurmayı ve bunun yanında bir depolama tesisi inşa etmeyi planlıyor. Bu proje, şirketin yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarını artırmasına ve elektrik üretimini ve kalitesini iyileştirmesine katkı sağlayacak.

ZOREN KAP Açıklaması

Borsada ZOREN olarak işlem gören Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş., KAP’ta bir bildirim yayınladı. Bildirimde, şirketin depolamalı bir GES projesi için önlisans başvurusunda bulunduğu belirtildi. KAP'a yapılan bildirim ise şu şekilde:

"Şirketimiz, 19.11.2022 tarihinde yayınlanan Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında, depolama tesisi kurmak taahhüdü ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na 20 MWe kurulu gücünde Güneş Enerji Santrali projesi için önlisans başvurusunda bulunmuştur."

7 Haziran 2024 Borsada Günün Önemli Güncel Şirket Haberleri 7 Haziran 2024 Borsada Günün Önemli Güncel Şirket Haberleri

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN) Faaliyeti Nedir?

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN), Zorlu Enerji Grubu’nun halka açık tek şirketi olarak 1993 yılında kurulmuştur. ZOREN, elektrik üretimi ve satışı, doğal gaz ticareti ve dağıtımı, güneş panelleri ticareti, “anahtar teslim” enerji santralleri inşası, bakım-işletim hizmetleri alanlarında yurt içi ve yurt dışında faaliyet göstermektedir.

ZOREN’in üretim portföyü, yurt içinde 7 hidroelektrik, 3 rüzgar, 4 jeotermal ve 3 doğal gaz santralinin yanı sıra; yurt dışında Pakistan’da 1 rüzgar santrali ve İsrail’de 3 doğal gaz santralinden oluşmaktadır. ZOREN, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak çevre dostu ve sürdürülebilir bir enerji üretimi sağlamayı hedeflemektedir.