Borsa İstanbul tarafından, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada; Bir şirketin hisselerinde, VBTS kapsamında tedbir uygulanacağını bildirdi.

Bir Şirket Hissesine Tedbir

Borsa İstanbul tarafından, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada; Bir şirketin hisselerinde, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında tedbir uygulanacağını bildirdi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılan bildirimde, Gezinomi Seyahat Turizm Ticaret A.Ş. hisselerinin 10 Mayıs 2022 tarihine kadar emir paket tedbiri ile işlem göreceği açıklandı.

3 Hissenin Tedbir Kısıtlamaları Yarın Son Bulacak 3 Hissenin Tedbir Kısıtlamaları Yarın Son Bulacak

Emir paketi tedbirinin kapsadığı uygulamalar;

  • Piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması.
  • Emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması.
  • Emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması.

Gezinomi'ye Uygulanacak Tedbir Ne Kadar Sürecek

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında, Gezinomi Seyahat (#GZNMI) payları 11 Nisan 2022 tarihli seans başı işlemlerden 10 Mayıs 2022 tarihli seans sonu işlemlerine kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Bu hisselerde uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında daha önce tanımlanmış açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri de bu süre boyunca uygulanmaya devam edecek.

Borsa İstanbul'dan yapılan bildirimde ayrıca şu açıklamalara da yer verildi:

VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK'nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.