BİST100 endeksi geçtiğimiz haftanın son işlem gününü tepki alımları ile yükselişle tamamlasa da haftayı %1,61 değer kaybıyla kapattı.

Yurt içinde süper bono ve enflasyona dayalı araçların çıkabileceğine dair haber akışları ve küresel piyasalardaki resesyon endişeleri geçtiğimiz hafta BİST100 endeksini baskıladı.

teknik analiz 16 mayıs

Günün Hisseleri ve Teknik Analiz 10 Mayıs Günün Hisseleri ve Teknik Analiz 10 Mayıs

Endekste en çok değer kazanan sektör grupları madencilik ve GYO olurken, en çok değer kaybeden sektör turizm oldu.

BİST100 endeksinde 2.445 - 2.460 direnç seviyeleri olarak, 2.400 - 2.370 seviyeleri ise kısa vadeli destek seviyeleri olarak takip edilecek.

16 mayıs günün hisseleri

RSI Nasıl Yorumlanır?

0 ile 100 arasında yer alan değerde 70 seviyesi üzeri aşırı alım bölgesi 30 seviyesi altı ise aşırı satım bölgesi olarak görülür. Eğer fiyat 70 seviyesini aşmış ve kritik bölge olan 80-100 aralığına doğru ilerlemişse RSI fiyatın çok yükseldiğini ve en kısa zamanda bir düzeltme olacağını yani fiyatın gerileyeceğini söyler. Diğer taraftan fiyat 30 seviyesini aşmış ve 20-0 aralığına doğru ilerlemişse burada sinyal fiyatta trendin değişeceği yönündedir.

MACD Nasıl Yorumlanır?

Hareketli ortalama çeşitlerinden olan üssel ortalamadır. Kısa vade olarak 12 gün, uzun vade olarak 26 gün kullanılır. 0 bölgesi üzerindeki hareket devam ediyorsa bu yükseliş trendinin süreceği, 0 bölgesi altındaki hareket devam ediyorsa bu düşüş trendinin süreceği anlamına gelir.

Stochastic Nasıl Yorumlanır?

Stochastic indikatöründe grafik üzerinde 0-100 arası bant aralığı kullanılır ve bu aralıktan 80-100 aralığı aşırı alım, 20-0 aralığı ise aşırı satım bölgesidir.

CCI Nasıl Yorumlanır?

İndikatör referans değer aralığı olarak +100 ve -100 değerlerini almaktadır. Fiyatların bu iki seviye arasındaki hareketi olağan karşılanmakta, bu değerleri aşarsa alım-satım sinyali verdiği düşünülmektedir. Bu bölgelere yaklaşması trendin sona erdiği ve yön değiştirebileceği anlamındadır.0 çizgisi ise merkez olarak kabul edilir. +100 değerinin üzerine çıkan ortalama çizgisi ile fiyatların aşırı alım bölgesine ulaştığı artık bu seviyelerden alış yapılmaması yani satışların gelebileceği şeklinde yorumlanır. -100 değerinin altında kalan çizgi ise, fiyatların aşırı satış bölgesinde olduğu bu seviyelerden satış yapılmaması, fiyatların tekrar yükseleceği yönünde yorumlanmaktadır.