Yatırımcılar Takipte! Temettü Verecek Hisseler Bu Hafta İtibari İle Yayınlandı Yatırımcılar Takipte! Temettü Verecek Hisseler Bu Hafta İtibari İle Yayınlandı

27 Haziran 2024 tarihinde, hem yurt içinde hem de yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberleri ve gelişmeleri şu şekildedir:

Türkiye ekonomisi açısından önemli gelişmeler yaşanıyor. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü %0,30'luk bir artışla 10.518,20 puandan açtı. Otomotiv sektöründe ikinci el araç ticaretinde uygulanan '6 ay-6 bin km' düzenlemesi, 1 Ocak 2025 tarihine kadar uzatıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Singapur'da resmi temaslar gerçekleştireceği bildirildi. Dolar/TL kuru ise önceki güne göre %0,3'lük bir düşüşle 32,8429 seviyesinden kapanış yapmış, bugün ise 32,8330 seviyesinden işlem görmekte.

Küresel çapta ise kripto para piyasaları 27 Haziran 2024 tarihinde düşüşle başladı ve toplam piyasa büyüklüğü %1,01 oranında azalarak 2,25 trilyon dolara geriledi. ABD'den gelecek verilerin beklendiği bir ortamda, Çin'den gelen ekonomik sinyaller de dikkatle takip ediliyor. MSCI Çin endeksi, Mayıs ayındaki zirvesinden %10 gerileyerek ülke hisse senetleri için teknik bir düzeltme ihtimalini gündeme getirdi. Altın fiyatları ise yatırımcıların ABD Merkez Bankası'nın faiz indirim tahminlerini düşürmesiyle birlikte, iki günlük düşüşün ardından stabil bir seyir izliyor.

Editör: Ece Çavuşlu