Borsa İstanbul’da, haftanın ilk işlem günü, BİST tarafından yapılan incelemeler sonucunda 5 hisseye tedbir kararı getirildi.

Tedbir kararı getirilen 3 hissede, 25 Ekim 2022 tarihinden geçerli olmak üzere, 24 Kasım 2022 tarihli işlemlerin sonuna kadar, açığa satış ve kredili işlemler yapılamayacak.

3 hisseye tedbir kararı

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada, Alkim Kağıt (ALKA), Consus Enerji (CONSE)   ve Kütahya Şeker Fabrikası (KTSKR) hisselerine getirilen karar, şu ifadelerle açıklandı;

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ALKA.E, CONSE.E ve KTSKR.E  payları 25/10/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/11/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Hun Yenilenebilir Enerji (HUNER) ve Yeo Teknoloji (YEOTK) paylarında ise brüt takas yasağı uygulanacak.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında HUNER.E ve YEOTK.E paylarında 25/10/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/11/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Yüzde 400 Bedelsiz Sermaye Artırımı Kararı Açıkladı Yüzde 400 Bedelsiz Sermaye Artırımı Kararı Açıkladı