Halka Arz Edilen Hisseler Dudak Uçuklattı

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ile birlikte, ülkemizde 1 milyonu geçen yeni yerli yatırımcıyı borsaya kazandırırken, halka arz edilen hisseler dudak uçuklattı.

Şirketlerin halka arz eden hisseleri, ilk işlem gününden sonra belli bir süre tavan tavan giderken, halka arz endeksi ise son 1 yıl içerisinde yüzde 494 oranında yükseldi.

Halka arz eden şirketler arasında en fazla dikkat çeken şirketlerden biri de, geçtiğimiz yıl Ekim ayında halka açılan Kontrolmatik. Öyle ki, şirketin halka arz fiyatı 7,59 TL’den 92 TL’ye kadar yükseliş gösterdi.

YÜZDE 1125 ORANINDA YÜKSELEN HİSSELER OLDU

Kontrolmatik, başlangıcından en zirveye kadar, yüzde 1125 oranında yükselişe geçmesi, halka arza olan ilgiyi de katılımı da artırıyor. Ancak uzmanlar, halka arzlara karşı olan ilgiden memnun olmalarına karşın, yeni yatırımcıyı temkinli olmakta da uyarıyor.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında halka arz eden ARD Bilişim’in sonrasında, tüm dünyada etkisini gösteren pandemiyle birlikte, yerli yatırımcı sayısı ve ilgisi rekor seviyede ilerliyor.  ARD Bilişim, üst üste 5 tavan yaparken, son fiyatıyla birlikte, ilk işlem tarihinden sonra yaklaşık olarak yüzde 846 oranında değer artışı yaşayan hisselerden biri. 1 yılda fiyatını yaklaşık 10’a katlamış durumda.

2021 yılının ilk halka arzı olarak gerçekleşen Işık Plastik’te ise, Cumhuriyet tarihi rekoru kırılarak, Borsa İstanbul’a yeni yatırımcı dahil oldu. Ayrıca borsada işlem yapan ve bakiyesi yeterli olan her 5 kişiden 1’i bu halka arza katıldı. Işık Plastik’te talebin bu kadar fazla olmasının sebeplerinden başlıcası ise, payların eşit dağıtım ile gerçekleşmiş olduğu biliniyor. 17 TL ile halka arz olan şirketin hisseleri, 16 Mart tarihi ile 38,02 TL’ye gelmiş durumda.

Yılın 2. Olarak gerçekleşen halka arzı ise Türk İlaç ve Serum A.Ş’nin oldu. 10 TL ile 5 Mart tarihinde ilk işlem gören şirketin hissesi ilk günden bugün 16 Mart’a kadar, 8 iş günü boyunca tavan olarak devam edip 21,42 ile günü alıcılı kapattı.

Yatırımcının sosyal medyada ise en fazla dile getirdiği konunun en başında, şirketlerin halka arz ederken hisselerin pay edilme yöntemi. Yurtiçi bireysel yatırımcı, eşit dağıtım ile gerçekleşen halka arzların az olmasından yakınırken, oransal dağıtım ile gerçekleşen halka arzlarda ilginin giderek azaldığını ifade ediyorlar.