Bu yıl borsaya giren şirket sayısı ve yatırımcı sayısı rekor seviyelere ulaştı.

Madencilik Şirketi Milyon Dolarlık Satışı Duyurdu Madencilik Şirketi Milyon Dolarlık Satışı Duyurdu

2023 yılında 47 şirket halka arz edilerek piyasa değeri 60 milyar lira civarında oldu. Halka arzlar borsaya ilgiyi de artırdı. Yılın başında 3.8 milyon olan pay senedi yatırımcısı sayısı 8.1 milyona yükseldi.

Bu artışın büyük kısmı seçim sonrası dönemde gerçekleşti. Haziran ayından sonra 25 şirket halka arz olurken, yatırımcı sayısı da iki katına çıktı. Uzmanlara göre, halka arzlar borsaya yeni giren yaklaşık 5 milyon yatırımcının ana nedeni.

Pay Senedi Değeri 11 Trilyonu Geçti

Borsada pay senedi alan yatırımcı sayısı artmaya devam ediyor. Geçen hafta 228 bin 631 kişi daha pay senedi aldı. Böylece toplam pay senedi yatırımcısı sayısı 8,1 milyonu geçti. Bu, tarihin en yüksek seviyesi oldu.

Pay senetlerinin toplam değeri de 10,79 trilyon TL’den 11,03 trilyon TL’ye çıktı. Bu veriler Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından açıklandı.

59,8 Milyar TL'lik Halka Arz Gerçekleşti

Borsa İstanbul, yeni ekonomi yönetimi sayesinde yükselişe geçti. Ancak İsrail-Filistin arasındaki çatışma borsayı olumsuz etkiledi. Yine de borsa, yatırımcıların gözdesi oldu.

Bu yıl 47 şirket borsaya girdi ve toplamda 59.8 milyar lira değerinde halka arz gerçekleşti. Bu, tarihte görülen en büyük halka arz rakamı oldu. Geçen yıl 40 şirket 15.8 milyar lira, bir önceki yıl 52 şirket 21.6 milyar lira halka arz etmişti.

80 Şirket Halka Arz Onayı Bekliyor

Borsaya yeni şirketler katılmaya devam ediyor. Halka arz olmak için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuran 80 şirketin değerlendirilmesi sürüyor. Bu şirketler arasında n11, Rönesans Enerji, Tavuk Dünyası, Kızılay İçecek, Golda Gıda, Altınkılıç, Penti ve Efor Çay gibi tanınmış markalar da var. Bu şirketlerin halka arz edilmesi halinde borsanın büyüklüğü ve çeşitliliği artacak.