Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden 5’er dakika arayla, Pazar akşamı (28 Ağustos) 21:40 ve 21:45’te “Haber ve Söylentilere İlişkin Açıklama” başlığıyla, Qua Granite ve Gezinomi Seyahat şirketlerinden açıklama yapıldı.

Qua Granite, 9 Nisan 2021’de BİST Yıldız Pazar’da,

Gezinomi Seyahat, 8 Mart 2022’de Ana Pazar’da işlem görmeye başladı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in gündeme getirdiği rüşvet iddialarında, yakın zamanlarda halka arz eden iki şirketin de isminin geçmesi üzerine, akşam saatlerinde yayınlanan açıklamalarda şu ifadeler yer aldı;

halka arz şirketlerden iddialara açıklama

Qua Granite (QUAGR)

Değerli QUA Granite Yatırımcıları,

Bugün sosyal medyada yer alan birtakım haberler ile ilgili olarak siz değerli yatırımcılarımızı bilgilendirme ihtiyacı duyuyoruz.

Öncelikle, QUA Granite AŞ., 9 Nisan 2021 tarihinde 854.535 yatırımcı sayısı ile Borsa İstanbul (BİST) tarihindeki en yüksek yatırımcı sayısına ulaşan halka arzı gerçekleştirmiştir. Halka arzdan sağlanan fonlar ile kapasite artışına dönük yeni yatırımların hayata geçirileceği taahhüt edilmiş ve bu yatırımların büyük kısmı tamamlanarak faaliyete geçirilmiştir. Kalan yatırımlar ise 2022 sonuna kadar faaliyete alınacaktır.

Halka arz fiyatı 16,46 TL'den açılarak (şirketin tamamı kar payından %100 oranında bedelsiz sermaye artırımı yapması sebebiyle düzeltilmiş halka arz fiyatı 8,23 TL'ye karşılık gelmektedir) 26.08.2022 itibarıyla fiyatı 30,26 TL'ye yükselmiş olup, 1,5 yıllık sürede 3,7 kat değer artışı yaşanmıştır.

Enerji Şirketi Ülke Geneli Kazandığı İhaleleri Duyurdu Enerji Şirketi Ülke Geneli Kazandığı İhaleleri Duyurdu

Öte yandan, sosyal medyada görseli paylaşılan QUA Hotel ile şirketimiz QUA Granite AŞ.'nin hiçbir bağı yoktur. Bahsi geçen otelin işletme hakkı, 11.05.2015 tarihinde, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ali Ercan'ın %51 oranında hissedarı olduğu başka bir şirket tarafından müteahhit şirket ve arsa sahiplerinden 20 yıllığına kiralanmış olup, 2017 yılında otelin işletmesi başka bir şirkete devredilmiştir. Aynı bölgede faaliyet gösteren ve isim benzerliği bulunan otelin ise gerek şirketimiz gerekse Yönetim Kurulu Başkanımız ile organik veya hukuki hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.  

Sosyal medyada yer alan ifadelerin hiçbiri şirket faaliyetimizle ilgili olmayıp, 23.08.2022 tarihli KAP'ta açıklanan "Halka Arz Fiyatının Belirlenmesinde Esas Alınan Varsayımlara İlişkin Değerlendirme Raporu"nda belirtildiği gibi 2022 yılı hedeflerimiz aşılmıştır.

QUA Granite olarak ana görevimiz, faaliyetlerimizi başarılı bir şekilde devam ettirmektir. Tarafımıza yönelik söz konusu bu suçlamalara, şirket hisselerine zarar verecek paylaşım ve yorumlara ilişkin olarak gerekli hukuki işlemleri başlatacağımızı belirtir; her zaman olduğu gibi, siz değerli yatırımcılarımızın tüm haklarını koruyacağımızın, yasal düzenlemelere uygun bir şekilde çalışmalarımızı yürüteceğimizin altını önemle çizeriz.

Saygılarımızla. 

Gezinomi Seyahat Turizm (GZNMI)

Değerli Gezinomi Yatırımcıları,

Bugün sosyal medyada yer alan birtakım haberler ile ilgili olarak siz değerli yatırımcılarımızı bilgilendirme ihtiyacı duyuyoruz.

Öncelikle, Gezinomi AŞ., 08/03/2022 tarihinde 5.391 yatırımcıdan; Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara tahsis edilen payların 26,1 katı, Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılara tahsis edilen payların 7,5 katı ve Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılara tahsis edilen payların 2,0 katı talep görerek halka arz olmuştur. Halka arz fiyatımız 08/03/2022 tarihinde 14,00 TL olarak gerçekleşmiş olup, 26/08/2022 tarihi itibarıyla hisse fiyatımız 33,50 TL'ye ulaşmış ve 5,5 aylık bir süre içeresinde 2,4 kat artış göstermiştir.

Sosyal medyada bahsi geçen ifadelerin hiçbiri şirket faaliyetimizle ilgili olmayıp, halka arz sırasında hazırlanmış olan fiyat tespit raporunda belirtilen hedeflerimizde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.

Gezinomi AŞ. olarak ana görevimiz, faaliyetlerimizi başarılı bir şekilde devam ettirmektir. Tarafımıza yönelik söz konusu suçlamalara, şirket hisselerine zarar verecek paylaşım ve yorumlara ilişkin gerekli hukuki işlemleri başlatacağımızı belirtir; her zaman olduğu gibi, siz değerli yatırımcılarımızın tüm haklarını koruyacağımızın, yasal düzenlemelere uygun bir şekilde çalışmalarımızı yürüteceğimizin altını önemle çizeriz. Denildi.