Agrotech Yüksek Teknoloji (AGROT), Türkmenistan’da devletin sahip olduğu Türkmen Telekom’un fiber optik kablo dönüşümü projesine katılmak üzere yönetim kurulu kararı aldığını duyurdu.

Şirket, 2024 yılında başlayacak olan projenin keşif ve analiz çalışmalarına başladığını, projenin uluslararası internet trafiğini düzenlemek ve ülke halkına en gelişmiş dijital hizmetleri sunmak amacıyla Türkmen Telekom’un telekomünikasyon taşıma ağına ilişkin fiber altyapısının kurulmasını hedeflediğini bildirdi.

AGROT, proje kapsamında ülke içinde ana hatlardan, son kullanıcı olacak ev ve kurumlara 4.494 Km fiber optik kablo döşeneceğini, kurulacak fiber optik ağın 44 ana istasyona sahip olacağını, bu istasyonlardaki alt yapının 96 optik kanallı çalışma kapasitesine, 400 Gbit/s’ye kadar trafik taşıma hızına ve sistem boyunca herhangi bir oranda kullanabilen 120 optik kanalı dönüştürme yeteneğine sahip olacağını duyurdu.

Şirket, Türkmenistan’ın bu ağ ile birlikte aynı zamanda İran, Kazakistan, Afganistan ve Özbekistan gibi komşu ülkelerin fiber ağlarına entegre olacağını, böylece bölgesel bir telekomünikasyon ağı oluşturacağını belirtti.

AGROT Halka Arz

23 Kasım tarihinde borsada işleme başlayan AGROT payları yükselişini sürdürüyor. Halka arz fiyatı olan 5,21 TL'den işleme başlayan teknoloji şirketinin hisseleri 4 Aralık tarihi saat 11.36 itibariyle 10,84 TL fiyattan işlem görüyor.

Haftalar Sonra Büyük Anlaşmaya İmzayı Attı Haftalar Sonra Büyük Anlaşmaya İmzayı Attı

Halka arz olduğu günden bu yana yüzde 89,18 yükseliş sağlayan AGROT halka arzı, 23 Kasım tarihinden itibaren tam 6 gün boyunca tavan fiyattan işlem görmüştü. 8. gününün seans açılışında tavan bozan şirket payları, bugün itibariyle günlük bazda 7,01 yükselişle yatırımcılarını sevindiriyor.