Hakan Dıravacı'ya Ağır Para Cezası

Sermaye Piyasası Kurulu 'ndan (SPK), Tureks Turizm hisselerinde gerçekleşmiş olan usulsüz işlemler sebebiyle Piramit Menkul Değerler ’den sonra işlemi yapan Hakan Dıravacı ’ya da ağır para cezası geldi.

15 Nisan 2021 tarihinde, Tureks Turizm Taşımacılık A.Ş. (#TUREX) pay piyasasında yapılan işlemler ile ilgili inceleme gerçekleştirildi. Yapılan incelemeler sonucunda Hakan Dıravacı ’ya para cezası verildi.

Haftanın Son İşlem Gününde 4 Hisse Senedine Kısıtlama Haftanın Son İşlem Gününde 4 Hisse Senedine Kısıtlama

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) haftalık bülteninde bu konuyla ilgili aşağıdki açıklamalara yer verildi.

"TUREX pay piyasasının arz ve talebi ile fiyatı hakkında yanıltıcı izlenim uyandırılması nedeniyle 1.540.526 lira para cezasına çarptırılan Dıravacı, yasak olmasına rağmen açığa satış yaptığı için de 640.442 lira para cezasına çarptırıldı."

Piramit Menkul Geçen Yıl Ceza Almıştı

Sermaye Piyasası Kurulu; Piramit Menkul 'e, Hakan Dıravacı 'nın TUREX hissesinde yaptığı usulsüz işlemlerine aracılık ettiği için Ağustos 2021 de 5 milyon 765 bin 701 TL para cezasına kara vermişti.

Bu durum Sermaye Piyasası Kurulu 'nun Piramit Menkul'e tedbir kararı almasıyla son bulmuştu. Ayrıca Hakan Dıravacı'ya da TUREX 'teki usulsüz işlemler nedeniyle 6 ay işlem yasağı getirmişti.