Halka Arzlarda En Önemli Aylar Nisan ve Mayıs

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aygen, halka arzlarda en önemli ayların Nisan ve Mayıs olduğunu söyledi.

Yeni getirilen kotasyon şartları nedeniyle bir çok şirketin ileriki dönemlere sarkabileceğini ifade eden Aygen, özellikle Nisan ve Mayıs aylarının halka arzlar için çok hareketli geçeceğini belirtti.

TSKB Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aygen, hazırlıkların sürdüğü en az 60 şirketin var olduğunu bildiklerini, hepsinin Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunmadığını, ancak önemli bir kısmının halka arz edeceğini ifade etti.

BİST ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun konuyu çok detaylı bir şekilde takip ettiği görülürken, en son yapılan kotasyon yönetmeliğindeki değişiklikler ile birlikte, şirketlerin halka arz çalışmalarının devam ettiği, ancak bir kısmının ileriki dönemlere mecburen öteleneceği düşünülüyor.

Bu yıl içinde, küçük ölçekli şirketlerin halka arzları dışında, orta ve büyük ölçekli şirketlerin de halka arzının gerçekleşmesini beklediklerini söyleyen Aygen, sözlerine “Büyük boyutlu halka arzların gerçekleşmesinde yabancı yatırımcı ilgisi ve BİST endeksinin dolar bazındaki seyrinin olumlu olmasının belirleyici olacağını düşünüyoruz. TSKB olarak da geçmiş dönemlerde Türkiye sermaye piyasalarının oluşumunda, gelişiminde ve çok sayıda halka arzın gerçekleşmesinde öncü bir rol oynadı. Türkiye’nin ilk aracı kurumu olan ve kuruluşundan bu yana lider aracı kurumlar arasında yer alan iştirakimiz Yatırım Finansman Menkul Değerler’in güçlü satış ağını da kullanarak katma değerli halka arzlara imza atacağımıza inanıyoruz” şeklinde devam etti.

Küçük yatırımcılara da değinen Hakan Aygen, yatırımcı sayısının arttığına değinerek, “Bu yıl da yabancı yatırımcı ilgisinin artmasını ve BİST endeksi üzerinde ilave pozitif bir etki oluşturmasını öngörüyoruz. Unutmamalıyız küçük yatırımcı piyasaların ruhudur. Yatırımcının kuşak farkından doğan algı, değerlendirme ve yaklaşımlarına da özellikle dikkat etmeliyiz” şeklinde açıklamalarda bulundu.