Halka Arzlarda Yaprak Dökümü

Geçtiğimiz yıldan bu yana halka arzlara ilgi git gide artarken, her bir halka arz bir öncekinden daha fazla talep topladı. Bununla da kalmayıp neredeyse tüm halka arzlar bir önce gerçekleştirilenden daha fazla talep ile birbirinin rekorunu egale etmişti. Son gerçekleşen halka arzlarda ise adeta yaprak dökümü yaşanıyor.

Ancak bu durum Turex’te beklenmeyen bir işlem ile bozulan bu seri, ardından gerçekleştirilen halka arzlarda da olumsuz hava devam etti. Önce Turex’te yapılan usulsüz işlem neticesinde aynı dönemlerde halka arz olan Matriks ve Qua Granite’te aynı gün etkilenmiş olsa da Turex kadar sürmedi. Fakat Turex’in talep halka arz fiyatı 12 TL iken, 28 Nisan borsanın kapanışında fiyat 10,43 TL’ye kadar geriledi ve halka arz fiyatının altında seyretti.

Bu 3 halka arzın ardından Galata Wind’in ilk işlem görmeye başladığı dakikalarda yine uzun yıllar görülmeyen bir durum ile karşılanarak hisse fiyatı -6,13 ile başlayıp devre kesici uygulamasına girdi. Aynı gün kapanışa kadar toplayıp tavan fiyat ile günü kapatmış olsa da, 5,06 TL halka arz fiyatı olan şirketin, 28 Nisan borsadaki gün sonu fiyatı 4,82 TL olmuştu.

Galata Wind halka arzından sonra #bioen kodu ile Biotrend Enerji’nin ilk işlem günü de yine 28 Nisan’da gerçekleşti. Biotrend’in ilk günü de-3,61 değer kaybı ile halka arz fiyatından düşük fiyata 17,35 TL ile günü kapadı.

Galata Wind Enerji’nin ardından 29 Nisan’da Aydem Yenilenebilir Enerji’nin borsadaki ilk işlem günü yine aynı tablo karşımıza çıktı.  Son 3 yılın en büyük halka arzı olarak gerçekleşen şirkete 5 kat talep toplanırken, 1,3 milyar liralık işlem büyüklüğü sağlandı.

9,90 TL ile halka arzı gerçekleşen ve bugün ilk işlem günü olan Aydem Enerji’nin halka arzı saat 16:00 itibari ile -7 civarında yaklaşık 70 kuruşluk değer kaybı ile güne devam ediyor.

Yarın ise yani 30 Nisan Cuma günü Çan2 Termik şirketinin borsadaki ilk işlem günü olacak, izahnamenin değişmesiyle birlikte, oransal dağıtım ile yapılması beklenen halka arz eşit dağıtım ile gerçekleşmişti.

Gözler yarınki Çan2 Termik’in ilk işlem gününde olsa da, küçük yatırımcı halka arzlara küsmüş görünüyor.