Borsaya ilgisini halka arzlar vasıtası ile kazanan birçok yatırımcı, haftalardır onay bekleyen şirketleri incelerken, bu hafta da bültenden onay çıkmaması üzerine, kısa sürede sosyal medyada gündem oluşturdu.

SPK Tek Seferde 3 Şirketin Halka Arzını Onayladı SPK Tek Seferde 3 Şirketin Halka Arzını Onayladı

halka arz başvuruları

Hafta sonu gündeme gelen iddiaların ardından, sermaye artırımı ya da halka arz onayının çıkmaması dikkat çekti. SPK’da başvurusu olduğu bilinen 25 şirket halka arz onayı, 30 şirketin ise sermaye artırımı için onay beklediği biliniyor.

Kurulun, daha önceki bültenlerine bakıldığında, 31 Mart 2022 - 2022/15 sayılı bülteni dışında, her hafta halka arz, ya da sermaye artırımına onay verdiği görüldü.

Hangi İddialar Gündeme Gelmişti?

Geçtiğimiz hafta sonu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in, eski SPK başkanı döneminde yaşanan birtakım usulsüzlüklerin yaşandığını iddia etmesi üzerine, birçok siyasi parti lideri başta olmak üzere suç duyurusunda bulunuldu.

Öte yandan, SPK konuya ilişkin bir açıklama yayınlayarak, “Kurulumuzca yürütülen denetim/gözetim çalışmalarına ilişkin olarak gerçeği yansıtmayan, asılsız birtakım iddialara yer verildiği görülmüştür. Sermaye Piyasası Kurulu, halka açık anonim ortaklıkların sermaye artırımı başvurularını 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun kendisine verdiği görev ve yetkiler uyarınca sermaye piyasası mevzuatına uygunluğu ve yatırımcıların korunması ilkesi doğrultusunda incelemekte ve sonuçlandırmaktadır.” İfadeleri kullanıldı.