Sermaye Piyasası Kurulu’nun haftalık bülteninde, halka arz ve sermaye artırımı onayı çıkmadı. Hafta sonu gündem olan iddiaların ardından, bu durum dikkat çekti.

Borsaya ilgisini halka arzlar vasıtası ile kazanan birçok yatırımcı, haftalardır onay bekleyen şirketleri incelerken, bu hafta da bültenden onay çıkmaması üzerine, kısa sürede sosyal medyada gündem oluşturdu.

halka arz başvuruları

Hafta sonu gündeme gelen iddiaların ardından, sermaye artırımı ya da halka arz onayının çıkmaması dikkat çekti. SPK’da başvurusu olduğu bilinen 25 şirket halka arz onayı, 30 şirketin ise sermaye artırımı için onay beklediği biliniyor.

Kurulun, daha önceki bültenlerine bakıldığında, 31 Mart 2022 - 2022/15 sayılı bülteni dışında, her hafta halka arz, ya da sermaye artırımına onay verdiği görüldü.

Hangi İddialar Gündeme Gelmişti?

Geçtiğimiz hafta sonu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in, eski SPK başkanı döneminde yaşanan birtakım usulsüzlüklerin yaşandığını iddia etmesi üzerine, birçok siyasi parti lideri başta olmak üzere suç duyurusunda bulunuldu.

Günü Tavan Fiyatta 15 Milyon Lot Alıcıyla Tamamladı Günü Tavan Fiyatta 15 Milyon Lot Alıcıyla Tamamladı

Öte yandan, SPK konuya ilişkin bir açıklama yayınlayarak, “Kurulumuzca yürütülen denetim/gözetim çalışmalarına ilişkin olarak gerçeği yansıtmayan, asılsız birtakım iddialara yer verildiği görülmüştür. Sermaye Piyasası Kurulu, halka açık anonim ortaklıkların sermaye artırımı başvurularını 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun kendisine verdiği görev ve yetkiler uyarınca sermaye piyasası mevzuatına uygunluğu ve yatırımcıların korunması ilkesi doğrultusunda incelemekte ve sonuçlandırmaktadır.” İfadeleri kullanıldı.