BİTS, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında İdeal Finansal hisselerinde tedbir uygulanacağını açıkladı. Borsa İstanbul, İdeal Finansal Teknolojiler hisselerine 6 Mayıs 2022 tarihine kadar brüt takas uygulanmasına karar verdi.

BIST100’de Yer Alan Güçlü Al ve Sat Sinyali Veren Hisseler BIST100’de Yer Alan Güçlü Al ve Sat Sinyali Veren Hisseler

Kamuyu Aydınlatma Platformu 'nda, BİST tarafından yapılan açıklamaya göre; Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında İdeal Finansal Teknolojiler (#IDEAS) paylarında 8 Nisan 2022 tarihli işlemlerden 6 Mayıs 2022 tarihli işlemlere kadar brüt takas uygulanacak. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan, açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbirleri de, brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BİST 'in Yaptığı Açıklamada

Borsa İstanbul açıklaması şu ifadelerle devam etti: Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK 'nın 11 Şubat 2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.