İki E-Ticaret Şirketinden Halka Arz Atağı

Geçtiğimiz yıl N11’in halka arz söylentileri ve, gerçekleşmesi halinde Türkiye’de ilk kez borsada e-ticaret firmasının işlem görmesinin gerçekleşmesi için adımlar atıldı. Öte yandan Türkiye’de olmasa da yurtdışında HepsiBurada’nın olası halka arzı için onay SPK’dan geldi.

2020 yılından beri beklenen ve dikkat çeken N11!in halka arzı için şirket Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunduğu açıklandı.

N11’in halka arzı için edinilen bilgilere göre, şirketin 182,6 Milyon TL’den 215,6 Milyon TL’ye yükseltilecek olan 33 Milyon TL tutarındaki sermayesinin halka arza konu edileceği öğrenildi. Netliği ve kesinliği olmayan bu rakamlara göre halka arz gerçekleşirse, şirketin %15.3’ü halka açılmış olacak.

Taslak metinde yer alan bilgiye göre Türkiye e-ticaret pazarında yüzde 6,5 pay ile üçüncü büyük oyuncu olan şirketin toplam ticaret hacmi yüzde 48 artışla 8,2 milyar lira oldu.

Satıcılardan alınan komisyon, lojistik ve reklam başta olmak üzere çeşitli gelir kalemlerinden oluşan 2020 hasılatı yüzde 56 artışla 1 milyar lira, 2020 yılı net kârı yüzde 33 artışla 58,5 milyon lira olarak gerçekleşti.