Gıda enflasyonu yıllık bazda %91,63’e çekirdek enflasyon ise %56’ya yükseldi.

ÜFE ise aylık bazda %8,76 artış gösterirken, yıllık artış bir önceki aydaki %121,82 seviyesinden Mayıs’ta %132,16’ya yükselmiş oldu.

TÜFE tarafında alkollü içecek ve tütün %6,53, eğlence ve kültür %6,15, lokanta ve oteller %5,47 artış gösterirken, Mayıs ayında düşen grup olmadı. Alkollü içecek ve tütünlere gelen ÖTV zammının Haziran ayına yaklaşık 0,50 oranında yansımasını beklemekteyiz.

enflasyonda görünüm ve beklentiler

ÜFE tarafında ise en fazla artış %38,5 ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme, %11 ile diğer madencilik ve taşocakçılık ürünlerinde, %10,9 ile içecekler gruplarında gerçekleşti. Mayıs ayında ÜFE’de de düşüş gösteren grup olmadı.

Holding Şirketinin Ortağı Sermayesini 900 Milyon TL'ye Çıkardı Holding Şirketinin Ortağı Sermayesini 900 Milyon TL'ye Çıkardı

BİST100 endeksinde yükseliş eğilimi devam ediyor. Küreseldeki olumlu havaya ek olarak risksiz varlıkların enflasyon karşısında yetersiz kalması BİST100 endeksini destekliyor.

%73,50 olarak açıklanan enflasyon verisi ile birlikte endeksteki yukarı yönlü seyrin devamını bekliyoruz. Fiyatlar genel düzeyindeki artışların şirket karlılıklarını olumlu etkileyecek algısı daha önceki yıllarda Borsa'da fiyatlanmıştı. Benzer fiyatlamaları 2022'de de görmeye devam edeceğimizi düşünüyoruz. Şu ana kadar kümüle enflasyon 2022'de yaklaşık %32’lere yükseldi.

BİST, 2022 yılında şu ana kadar %40 yükseldi. Dolar / TL %23, Euro / TL %17,  gram altın %27 kazandırdı. Yani risksiz varlıkların enflasyon karşısında yetersiz kaldığı görüşümüzü bu veriler destekler nitelikte.

Bu kapsamda Borsa tarafına girişlerin daha da artacağı ve endeksin yeni rekorlar kıracağı kanaatindeyiz. TCMB Para Politikalarının yanında Fed ve ECB’nin para politikasını, Rusya – Ukrayna gelişmelerini ve Türkiye’nin Finlandiya ile İsveç’e karşı olan NATO başvurusuna tutumunu yakından takip edeceğiz.

enflasyon politika faizleri ve ortalama fonlama faizi

TCMB’nin 23 Haziran’da Para Politikası Kurulu toplantısında en önemli gündem maddelerinin Rusya – Ukrayna krizi, ticari kredi büyümesi, ekonomik aktivite, yüksek enflasyon ile bunlara ilişkin atılacak adımlar olmasını bekliyoruz.

Son TCMB Toplantısında faizlerde değişikliğe gidilmedi. Enflasyon ve liralaşma metinde bu metinde de ön plana çıkarken, Karar metninin sonuna baktığımızda ise TCMB tarafından teminat ve likidite politika adımlarının devreye alınacağı belirtildi. PPK’dan getirilerin enflasyon karşısında yetersiz kalması, kur tarafındaki yükseliş ve karar metinlerinde verilen mesajlar ile 23 Haziranda faizde değişiklik ön görmüyoruz. 

Mevcut piyasa dinamiklerine baktığımızda para politikasının tekrar yönlendirici bir unsur olarak öne çıkması ile ilgili hangi adımların atılacağının bu yılın son çeyreğinde belli olacağını ön görüyoruz.

Değerlendirmenin Tamamı İçin Tıklayın