İş Bankası, yeni bir yapı oluşturmak için bağlı ortaklıklarının hisselerini bir çatı şirkete devredeceğini duyurdu. Reuters haber ajansına göre, banka dün yaptığı toplantıda bu şirketin halka açılabileceğini de söyledi.

Bankanın Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın, online olarak gerçekleştirilen görüşmede şirketin kurulma süreci ve halka arz tarihi hakkında detay vermedi.

Bankanın Genel Müdür Yardımcısı Cahit Çınar ise bankanın 150 civarında iştiraki olduğunu ve bunların 118’inde doğrudan kontrol sahibi olduğunu belirtti.

SPK Tek Seferde 3 Şirketin Halka Arzını Onayladı SPK Tek Seferde 3 Şirketin Halka Arzını Onayladı

İş Bankası, Şişecam, TSKB, Anadolu Sigorta, İş Yatırım Menkul Değerler gibi sektörlerinin önde gelen şirketlerine sahiptir. Bankanın bu iştiraklerini ayrı bir şirket altında toplamak istediği uzun zamandır konuşuluyordu. Banka, Cuma günü yaptığı KAP bildirimi ile bu süreci resmen başlattı.

Yalçın, iştiraklerin çatı şirkete devredilmesinin ardından çatı şirketin halka arz edilebileceğini, böylece bankada ekstra serbest sermaye oluşacağını ve bilançonun daha rahat yönetilebileceğini kaydetti.

Çınar da iştiraklerin çoğunun finansal sektörde yer aldığına işaret ederek, insan kaynakları, alım-satım, bilişim gibi alanlarda işbirliği yaparak, sinerji yani tasarruf elde edileceğini vurguladı.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cahit Çınar, konuya ilişkin şöyle konuştu:

"Bankacılığın artan regülasyon ve yoğunlaşma boyutuyla baktığımızda mali olmayan faaliyetlerin finansmanına yatırımcı olarak girmeyi güçleştiren bir kurgu bugün hakim... Bunu göz önüne alınca çatı şirketin mali olmayan alanlardaki konsantrasyonumuzu artıracağını planlıyoruz."

ISCTR Hissesi

Haftanın ilk işlem gününde kapanışı 20,42 TL'den yapan İş Bankası hisseleri, ikinci işlem gününde yüzde 7,54 oranında bir artışla, saat 15.40 itibariyle 21,96 TL seviyesinden işlem görüyor.