İşbir Sentetik Halka Arz Edecek

İşbir Sentetik de halka arz edilme isteğini SPK’ya bildiren şirketler arasına katılmıştı. Şirketin Halka arz için taslak izahnamesini yayınladı.

İşbir Sentetik Halka Arz Detayları

İşbir Sentetik, İşbir Holding’in ilk ev en büyük şirketidir. Son zamanlarda halka arz edecek şirketler arasına İşbir Sentetik de katıldı. Taslak izahnameye göre şirketin çıkarılmış sermayesinin %32,25’ine denk gelen rakam olan 50.376.911,05 TL’lik nominal değerli payların halka arz edilmesi amaçlanıyor.

Şirketin satacağı hisse paylarının kimlere ait olduğu da açıklandı. Buna göre halka arz edilecek olan hisse paylarının %60’lık kısmının İşbir Sentetiğin sermaye artırımı ile ihraç edeceği açıklandı. Kalan %40’lık kısmın ise İşbir Holding ve diğer anlık hissedarların satacağı ortaklık paylarından oluşacağı açıklandı. Şirketin ek satış planlamadığı da belirtildi.

Hangi Pazarda İşlem Görecek?

Şirket tarafından, hisse pazarının Borsa İstanbul’da, Yıldız Pazar’da, #ISSEN borsa koduyla işlem görebilmesi amacıyla başvuruda bulunulduğu açıklandı.

Taslak izahnameye göre şirketin halka arz yönteminin oransal dağıtım şeklinde olması planlanıyor. Konsorsiyum liderinin Garanti Yatırım olacağı açıklandı. Üyelerin ise henüz belli olmadığı belirtildi. Halka arz edilecek olan paylar için iki iş günü boyunca talep toplanması planlanmaktadır.

İşbir Sentetik için henüz halka arz tarihi belli olmadı. Halka arzın 2021 yılının ilk yarısında yapılması planlanıyor. Halka arz fiyatıyla ilgili de bir açıklama yapılmadı.

İşbir Sentetik Halka Arz Gelirleri ile Ne Yapacak?

Taslak izahanameye göre İşbir Sentetik halka arz gelirlerini nereye ve nasıl değerlendirileceği hakkında, CEO Metin Gültepe tarafından açıklama yapıldı. Buna göre gelirlerin %25-30’luk olan kısmının, büyüme ve verimlilik artışına yönelik olarak başlamış, devam eden ve yani yatırımlar için harcanacağı belirtildi. Gelirlerin %40-45’lik kısmı ile finansal yükümlülüklerin yerine getirilmesinin amaçlandığı açıklandı. Halka arz gelirlerinin kalan %25-30’unun ise işletme sermayesinin finansmanında kullanılmasının planlandığı belirtildi.

Şirket tarafından hangi taahhütler verildi?

Şirket tarafından taslak izahnameye göre halka arzı takip eden 180 gün boyunca sermaye artırımı yapılmayacağı açıklandı. Ayrıca bir yıl boyunca halka arz fiyatının altında satış yapılmayacağı taahhüdü de verildi.

İşbir Sentetik Kimdir?

İşbir Sentetik, 1968 yılında kurulmuş olan ve 50 yıldır kalitesinden ödün vermeden ilerleyen bir firmadır. Sektörün önemli oyuncularından biri olan firma, Holding mülkiyetindedir. Firmanın üretiminin büyük bir kısmını Big Bang Endüstriyel Ambalaj ve Halı altı 1. Ve 2. Taban kumaşında gerçekleştirmektedir.