Kalekim Halka Arzında Kaç Lot Dağıtıldı?

Kalekim Kimya halka arzı geçtiğimiz hafta SPK tarafından onaylanmıştı. Geçtiğimiz cuma günü ise halka arz yapıldı. Peki ne kadar talep geldi? Yatırımcılara kaç lot dağıtıldı. Detaylar haberimizde…

Kalekim halka arzına ne kadar talep geldi?

Geçtiğimiz Cuma günü halka arzı tamamlanan Kalekim Kimya için H. İbrahim Bodur Holding’in 15 milyon TL nominal bedelli olan 1,5 milyar adet B grubu hisse senedi satıldı. Daha önce açıklandığı gibi fazla talep gelmesi durumunda 4,5 milyon TL nominal bedelli olan 450 milyon adetlik A grubu hissenin ek satışı da geçekleştirildi. SPK tarafından yayınlanan bilgi doğrultusunda 1 TL nominal değerli pay adedi satış fiyatı 13,75 ile 14,75 lira arasında gerçekleşti.

Kalekim halka arzını, en son yapılan CANTE halka arzı ile karşılaştırdığımızda taleplerin %38 oranında azaldığını görüyoruz. Kalekim Kimya için borsadaki işlem kodu #KLKIM.

Şirketin halka arzında toplam katılımcı sayısının 301.781 olduğu açıklandı. Buna göre bireysel yatırımcıların portföylerine yaklaşık olarak 1.050 TL değerinde hisse senedi aktarılmış oldu. Eşit dağıtım yapılan halka arzda başvuranların hesabına ilk gün 72 Lot, ikinci gün ise 71 lot geçmiş oldu. Bu dağıtımdan sonra %5 üstü pay alan hiç yatırımcının olmadığı da açıklandı.

Kalekim halka arz gelirlerini nereye harcayacak?

Şirket halka arz yapılmadan önce, halka arzdan gelen gelirlerin nereye aktarılacağını açıklamıştı. Buna göre elde edilen gelirlerin %60 ya da %70’lik kısmı inşaat malzemeleri sektörünün yurt içi büyümesine katkı sağlayacak yeni şirket satın alımları ve yen fabrika kurulumları için kullanılacak.

Halka arzdan gelecek olan kalan gelirlerin de Kalekim Kimya tarafından mevcut yatırımların desteklenmesi ve farklı coğrafyalarda yerel üretim tesislerinin kurulması için kullanılacağı açıklandı. Buna göre gelirlerin %25 ya da %35’lik kısmıyla Orta Avrupa, Orta Doğru ve Güney Asya’da yerli üretim tesisleri kurulacak ve yurt dışı büyüme gerçekleştirilecek. Kalan %5-%15’lik gelirler ile de şirket, yurt dışında ortak olduğu yatırımların şirketlerinin sermayelerine destekte bulunacak.

Kalekim Kimya kimdir?

Kalekim Kimya’nın merkezi Çanakkale’de bulunmaktadır. 1957 yılında Dr. H.C. İbrahim Bodur tarafından kurulmuştur. Kale Grubu olarak adlandırılan şirket, Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş. olarak görevine başlamıştır. Faaliyetlerine seramik üretimi ile başladıktan kısa zaman sonra işlerini büyüterek yapı kimyasalları, havacılık, lojistik ve savunma sanayi alanlarında da üretim yapmaktadır. Şu anda her biri kendi sektöründe lider olan 20 adet şirkete ve 5 binden fazla çalışana sahiptir. Kale Grup’un Türkiye’de pek çok ilde yatırımları bulunmaktadır. Bununla birlikte İtalya’da da yatırımlarına devam etmektedir.